Uuden Epic 8 Compin kohdalla Specialized on parantanut kaikkia nopeuskaavan muuttujia. Suorituskyvyn, tehokkuuden ja kevytrakenteisuuden rajoja on koeteltu, jotta saataisiin parempaa materiaalia nykyaikaisille, entistä vaativammille XC-radoille. Epic 8:n uusi kinematiikka tekee siitä poljettavuudeltaan tehokkaimman pyörän, jonka Specialized on koskaan valmistanut, kun taas erikoisvirityksillä varustetut iskunvaimentimet vaimentavat iskuja aiempaa paremmin. Uusi Epic 8 edustaa seuraavaa kehitysaskelta nopeudessa.
Todennäköisesti maailman tehokkain pyörä. Epic 8:n progressiivinen geometria yhdistää teknisen maastokyvyn nopeaan ja tehokkaaseen kiipeily- ja kiihdytystehoon. Alustan sivuttais- ja vääntöjäykkyys takaa äärimmäisen tarkan käsiteltävyyden.
Edelliseen sukupolveen verrattuna uusi Epic vaimentaa 12 % enemmän isku- ja tärinävoimia. Tämä tarkoittaa, että väsyt vähemmän ja pysyt tehokkaana.
Specialized Ride Dynamics -tiimi on kehittänyt Epicille räätälöidyn vaimennuksen. Ainutlaatuiset Ride Dynamics -vaimennusominaisuudet parantavat yleistä ajokokemusta. Harmonisoimalla iskunvaimentimet jousituksen vipusuhteiden ja kinematiikan kanssa on luotu pyörä, joka on enemmän kuin osiensa summa.
Jousituksen kinematiikkaa optimoimalla Ride Dynamics -tiimi pystyi vähentämään tehotonta keikkumista 20 % ja säilyttämään samalla aktiivisen jousituksen, joka mahdollistaa tehokkaan iskunhallinnan. Se on tehokkain jousitettu pyörä, jota Specialized on koskaan testannut.
Kaikissa uusissa Epic-malleissa on nyt SWAT 4.0 -säilytystila, johon voit kuljettaa kaiken olennaisen. Integroitu ohjaustangon pysäytin estää yläputken arpia, kun kaadut ensimmäisen kerran.
<\/p>
Specialized stands for quality and that's not just a claim, it's a commitment. That's why Specialized gives you a lifetime warranty on ALL Specialized-branded frames & forks. Just register your product at Specialized within 90 days after purchase. To make this step easier, BIKE24 delivers all Specialized bikes with a QR code. Simply scan the QR code and go directly to the Specialized website, which has all the information you need about bicycle registration. For Specialized Turbo e-bikes & e-bike frames, the Mission Control app is required for registration.<\/p>
| Tuotenimi: | Specialized EPIC 8 COMP - 29" Carbon Mountainbike - 2025 - gloss ashen gray / white |
| Valmistaja: | Specialized Bikes |
| Tuotenumero: | SBC698118 |
| toiminta: | Pyöräily |
| sukupuoli: | Miehet |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | MTB, Trail |
| keskiöt: | Specialized |
| pinnat: | DT Swiss Industry |
| vanteet: | Specialized AL | Tubeless Ready | 28-622 |
| ketju: | SRAM GX Transmission |
| rataspakka: | SRAM XS 1270 Transmission |
| vaihtaja: | SRAM AXS POD Controller |
| takavaihteenvaihtaja: | SRAM S-1000 Eagle Transmission |
| keskiölaakerit: | SRAM DUB |
| etuhammasratassuhde: | 34 |
| kampisarja: | SRAM S1000 Eagle |
| jarrut: | SRAM Level Bronze Stealth | 180/160mm |
| satulatolppamalli: | X-Fusion Manic |
| satula: | Body Geometry Power Sport |
| ohjaustanko: | Specialized AL | Mini Rise | 10mm Rise | 750mm |
| ohjainkannatin: | Specialized | 7° |
| haarukka: | RockShox SID Select |
| runko: | Fact 11m Carbon | SWAT | Progressive XC Race Geo |
| vaihdejärjestelmä (valmistaja): | SRAM |
| välityssuhde: | 10-52 |
| vaihteen käyttö: | Ketju - sähköinen |
| jarrutyyppi: | Levyjarru |
| pyörän koko: | 29" (622mm) |
| gripit: | SRAM Slip on |
| iskunvaimennin: | RockShox SIDLuxe Select+ |
| satulatolppa: | Dropper-tolppa |
| Takakolmio: | Jousitettu |
| haarukan joustovara: | 120 mm |
| renkaat: | Specialized Fast Trak (29x2.35") / Specialized Renegade (29x2.35") |
| rungon joustovara: | 120mm |
| jarrujen käyttö: | Hydraulinen |
| Vuosimalli: | 2025 |
| Kokoelma: | Koko vuosi |
| Väri: | Harmaa |
| haarukan rakenne: | Perinteinen joustohaarukka |
| Paino: | 11890g |
| valmistajan tuotekoodi: | 90325-50 |
| kaapelin reititys: | sisäinen |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| Punnittu versio: | M |
| vaihteiden lukumäärä: | 1 x 12 |
| Rungon Muoto: | Timantti |
| GTIN: | 196625151873, 196625152191, 196625152313, 196625151859, 196625152221 |
| Valmistajan sivu: | http://www.specialized.com |