Monet nykypäivän hiilikuituiset gravel-vanteet ovat yksinkertaisesti maantiepyörän vanteita, joita on muokattu uuteen käyttötarkoitukseen. Tämä lähestymistapa aiheuttaa pyöräilijälle ongelmia, jotka lopulta hidastavat häntä. Erittäin leveiden ja korkeaprofiilisten vanteidensa ansiosta ZIPP:n 303 XPLR S- ja SW-kiekkoset avaavat uusia, käyttötarkoitukseen suunnattuja polkuja gravel-pyöräilyn innovaatioille ja ratkaisevat ongelman, joka johtuu epäsuotuisista rengas-vanteen yhdistelmistä aerodynamiikan, rengaspaineen ja pistosuojauksen suhteen.
Ilman kallista hintalappua 303 XPLR-sarjan "S"-malli edustaa tehokasta päivitystä kaikille gravel-urheilijoille. Nämä nopeat kiekot sisältävät monia ZIPP:n premium-mallien avaininnovaatioita gravel-käyttöön ilman, että kestävyydestä joudutaan tinkimään. Korkeiden suorituskykyvaatimusten täyttämiseksi otetaan käyttöön "Total Tehokkuus" -nimellä tunnettu suunnittelufilosofia, jonka ZIPP on mukauttanut tässä gravel-ajon haasteisiin vastaamiseksi.
Sarjan tunnusomainen leveä vanteen koko yhdistettynä 303 XPLR-vanteisiin täydellisesti sovitettuihin renkaisiin ei ainoastaan vähennä ilmanvastusta, vaan myös minimoi epätasaisesta maastosta aiheutuvat tärinät, jotka toimivat esteenä ja hidastavat lopulta ajajaa. Leveämmän vanteen profiilin toinen etu on suurempi ilmatilavuus, joka mahdollistaa ajon alhaisemmalla rengaspaineella ilman, että vakaus kärsii. Tämä tarkoittaa lisäksi, että sekä mutkien ajamiseen tarvittava pito säilyy että jyrkkiä nousuja varten on käytettävissä riittävä vetovoima. Hyvin suunnitellun vanteen profiilin toinen etu on saumaton siirtyminen renkaisiin, mikä on olennaista entistäkin tehokkaamman aerodynamiikan kannalta. Ja laajennetuista mitoistaan huolimatta 303 XPLR S-vanteet ovat riittävän kevyitä, jotta ajaja voi palautua nopeasti.
| Tuotenimi: | ZIPP 303 XPLR S Takakiekko - 28" | Carbon | Hookless | Centerlock | B1 - 12x142mm - dark grey |
| Valmistaja: | ZIPP |
| Tuotenumero: | ZIP753532 |
| toiminta: | Pyöräily |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | Allroad / Gravel |
| keskiöt: | ZIPP 176D |
| pinnat: | Sapim CX Sprint (J-Bend) |
| vaihdejärjestelmä: | 11, 12, 13 |
| pyörän koko: | 28" (622mm) |
| akseli vakio: | 12x142 mm (TR) |
| Pyöräversio: | Takarengas, Vakiopyörä |
| Vapaarattaan runko: | XDR (SRAM 12/13s Road) |
| jarrujärjestelmä: | Keskilukko/AFS |
| ilmanpaine: | 3.45bar |
| sovitusrenkaan mitat: | 40-61mm |
| ETRTO: | 32-622 |
| vanteen leveys: | 40mm |
| sisäprofiilin leveys: | 32mm |
| vanneprofiilin korkeus: | 54mm |
| järjestelmän enimmäispaino: | 135kg |
| nipat: | Sapim (Secure Lock) |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Väri: | Musta |
| valmistajan tuotekoodi: | WH-303-XPS-B1 | 00.1918.805.000 (HG) / 00.1918.805.002 (XDR) |
| Pinnareikien lukumäärä: | 24 |
| Vapaaratasjärjestelmä: | Vapaaratas |
| GTIN: | 710845931444, 710845931468 |
| Valmistajan sivu: | http://www.zipp.com |