”No, kerro, miten suhtaudut reppuun?” Goethen Faustista vapaasti lainaten tämä on yleensä ratkaiseva kysymys reppua ostettaessa: kehonmyötäinen vai verkkopohja? Vakaus vai ilmanvaihto? Wizard 18+4 litran retkeilyreppu päiväretkille tekee vastauksesta helpon: molemmat! Innovatiivisen Aeroflex-Control-järjestelmän ansiosta repun etäisyyttä selkään voi säätää portaattomasti – ilman, että reppua tarvitsee ottaa selästä. Hikoilevassa nousussa selkä pysyy näin optimaalisesti tuuletettuna.
Laskeutumisessa, via ferratalla tai vaarallisissa kohdissa taas kuorma istuu lähellä ja vakaasti vartaloa vasten. Tämä muunneltavuus tekee vaellusreppusta luotettavan seuralaisen – klassisista päiväretkistä kunnianhimoisiin vuoristo- ja pyöräretkiin. Optimaalisen istuvuuden takaamiseksi selkäosan pituutta voi säätää vartalonkokoon nähden.
Myös säilytystilaa voi säätää joustavasti vetoketjullisen tilanlaajennuksen ansiosta. Kaksi sivussa olevaa verkkotaskua, kompressiohihnat, sauvanpidike, juomapussitasku sekä mukana toimitettava sadesuoja täydentävät retkeilyrepun varustuksen. Kestävä ulkomateriaali on käsitelty Eco Finish -käsittelyllä, joka hylkii vettä ja likaa.
VAUDE on luopunut fluorihiilivedyistä, niin kutsutuista PFAS- tai PFC-kemikaaleista, joiden epäillään olevan terveydelle haitallisia. VAUDE Green Shape -merkki takaa ympäristöystävällisen, toimivan tuotteen, joka on valmistettu ekologisista materiaaleista.
| Tuotenimi: | Vaude Wizard 18+4 Reppu - purple ash |
| Valmistaja: | Vaude |
| Tuotenumero: | VAU745111 |
| sukupuoli: | Unisex |
| toiminta: | Retkeily, Patikointi |
| mitat (p/l/k): | 310/250/510mm |
| Määrä: | 22l |
| tekstiilikangas: | Synteettinen materiaali, Kierrätetyt kankaat |
| Pääsy päälokeroon: | Yläosa |
| Päälokeron sulkeminen: | Vetoketju |
| selän pituus: | 43-59cm |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Kokoelma: | Kevät/Kesä |
| Väri: | Violetti |
| Paino: | 1120g |
| Kestävä kehitys: | Vihreä muoto, Vihreä nappi |
| Laukku - Tyyli: | Reppu |
| Laukku - Tarkoitus ja ominaisuudet: | Mukana sadesuoja, Yhteensopiva nesteytysjärjestelmän kanssa |
| Tuotesarja: | Vaude - Wizard |
| GTIN: | 4067729121467 |