Duke Baccara X 42 -vanteet ovat hiilivanteita, jotka soveltuvat maantiekäyttöön, pitkän matkan ajoihin ja kilpailuihin ja jotka ovat UCI:n hyväksymät. Ne ovat monipuoliset kaikilla teillä, ja niiden sisäleveys on 23 mm ja korkeus 42 mm.
SLR2-teknologia vähentää painoa 50 g edelliseen malliin verrattuna. Tämä prosessi mahdollistaa tärinän paremman suodattamisen. Vanteen profiili on suunniteltu uudelleen aerodynamiikan ja vakauden parantamiseksi kaikissa tuuliolosuhteissa.
Ulkoleveyttä on kasvatettu 29,4 mm:iin, siinä on uusi UV-muoto ja se vähentää ilmanvastusta.
Vanteen reiät ovat epäkeskeiset (2 mm:n offset), jolloin pyöränsuojus voidaan sulkea tiiviimmin. Tämä tekee vanteesta vakaamman ja lisää pyörän sivuttaisjäykkyyttä. Pyörien kireys molempien sivujen välillä on tasapainoisempi, mikä takaa pyörän paremman kestävyyden. Tulos: enemmän jäykkyyttä ja kestävyyttä.
Leveämpi 23 mm:n koukkuleveys antaa renkaille enemmän tilavuutta ja parantaa käyttömukavuutta ja pitoa suorituskyvystä tinkimättä.
Suunnittelu on optimoitu maantiepyörien ja gravel-pyörien vaatimuksiin:
Aerodynaaminen optimointi CFD:n (Computational Fluid Dynamics) avulla.
Hallittu pystysuuntainen taipuminen ja palautuminen
Optimoitu sisäleveys
Maksimoi renkaan tilavuuden ja suorituskyvyn
Maaliton lakkausprosessi
Epäsymmetrinen nauhoitus
| Tuotenimi: | DUKE Baccara X 42 SLR2 Vanne - 28" | Carbon | Tubeless | Disc - 24 Reiät - UD |
| Valmistaja: | DUKE Racing Wheels |
| Tuotenumero: | DKE732331 |
| toiminta: | Pyöräily |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | Maantiepyörä |
| jarrutyyppi: | Levyjarru |
| pyörän koko: | 28" (622mm) |
| rengastyyppi: | Wire Bead -rengas, Taiteltava rengas, Tubeless Ready |
| ERD - vanteen toiminnallinen Ø: | 558mm |
| sovitusrenkaan mitat: | 25-53mm |
| pinnojen enimmäiskireys: | 1200N |
| silmukat: | ei mitään |
| vanteen leveys: | 29.4mm |
| sisäprofiilin leveys: | 23mm |
| vanneprofiilin korkeus: | 42mm |
| järjestelmän enimmäispaino: | 120kg |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Väri: | Musta |
| Paino: | 370g |
| Pinnareikien lukumäärä: | 24 |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| GTIN: | 3701517708652 |
| Valmistajan sivu: | http://www.duke-racingwheels.com/?lang=en |