Olitpa sitten kiemurtelemassa kapeiden puiden välissä Massa Marittiman kapeilla singletraileilla tai kiitämässä täyttä vauhtia piennareissa Söldenin pyöräpuistossa: VariGrip-järjestelmän avulla se onnistuu helposti – järjestelmä koostuu ohjaustankosta ja siihen sopivista kahvoista. VariGrip-järjestelmän avulla ohjaustankon leveys voi säätää lyhentämättä sitä. VariGrip-järjestelmällä varustettuja alumiinisia MTB-ohjaustankoja on saatavana kahdessa versiossa: kapea versio, jonka leveys on 710–760 mm, XC- ja trail-pyörille sekä leveä versio (760–810 mm) enduro- ja alamäkiajoon. Nämä kaksi Evolution SL VGS -alumiinista valmistettua ohjaustankoa ovat saatavana valinnaisesti 10, 25 ja 40 mm:n nousulla.
VariGrip-järjestelmän kehittämisen tavoitteina olivat älykkyys ja yksinkertaisuus. Se toteutettiin kahdella kierteitetyllä kappalella, jotka on lujasti laminoitu ohjaustankoon ja kahvaan. Tämän ansiosta kahvaa voidaan säätää portaattomasti 25 mm kummallakin puolella. Lisäksi Newmen VGS -ohjaustankojen nousukahvissa on erityiset, vahvistetut kierteitetyt hihat, jotka tarjoavat tarvittavan vakauden jopa ohjaustangon suurimmalla leveyttä. Ohjaustangossa 5 mm:n välein oleva asteikko ja 3 mm:n kuusiohylsyinen kahvikiinnike tekevät säätämisestä erittäin helppoa ja turvallista, jopa maastossa. Evolution SL VariGrip -alumiini-ohjaustanko on täydellinen pyöräilijöille, jotka haluavat kokeilla erilaisia leveyksiä, sekä vuokra- ja esittelypyöräkalustoihin. Se toimii tietenkin vain Newmen VariGrip -kahvojen kanssa.
| Tuotenimi: | Newmen Evolution SL 318.25 VGS MTB Riser Handlebar - 710-760mm |
| Valmistaja: | Newmen |
| Tuotenumero: | NWM701052 |
| toiminta: | Pyöräily |
| materiaali: | Alumiini |
| käyttö pyöräurheilu: | MTB |
| Ohjaustangon kiristimen Ø: | 31,7 / 31,8mm |
| Ohjaustangon design: | Riser-ohjaustanko |
| Ohjaustangon ominaisuudet: | Backsweep, Upsweep |
| tangon leveys: | 720 mm, 740 mm, 760 mm, 725 mm, 710 mm, 730 mm, 750 mm, 735 mm |
| Backsweep: | 8° |
| nousu: | 25mm |
| upsweep: | 8° |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Kokoelma: | Koko vuosi |
| Väri: | Musta |
| Paino: | 278g |
| valmistajan tuotekoodi: | 90156 |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| GTIN: | 4054571042675 |
| Valmistajan sivu: | http://www.newmen-components.de/de/ |