Haluatpa sitten kiertää taitavasti tiiviisti kasvavia puita Massa Marittiman kapeilla singletraileilla tai viilettää piennareilla täyttä vauhtia Söldenin pyöräpuistossa: se ei ole ongelma VariGrip-järjestelmän avulla, joka koostuu ohjaustangosta ja siihen sopivista kahvoista. VariGrip-järjestelmän avulla voit säätää ohjaustangon leveyttä muutamalla yksinkertaisella liikkeellä. Kevyestä hiilikuituisesta ohjaustangosta, Advanced VGS:stä, on saatavilla useita versioita: maastopyöräilyyn ja all mountain -pyöräilyyn tarkoitettu kapea versio, jonka leveys on 710–760 mm, sekä enduro- ja alamäkipyöräilyyn tarkoitettu leveä versio, jonka ohjaustangon leveys on 760–810 mm. Nämä kaksi Advanced VGS -hiilikuituista ohjaustankoa ovat saatavilla 10, 25 ja 40 mm:n nousulla.
VariGrip-järjestelmän kehittämisessä vaadittiin älykkyyttä ja yksinkertaisuutta. Se toteutettiin kahdella kierteitetyllä kappalella, jotka on lujasti laminoitu ohjaustankoon ja kahvaan. Tämän ansiosta kahvaa voidaan siirtää portaattomasti 25 mm kummallekin puolelle. Lisäksi Newmen VGS -ohjaustankojen nousukahvissa on erityiset vahvistetut kierteitetyt hihat, jotka tarjoavat tarvittavan vakauden jopa ohjaustangon suurimmalla leveyttä. Ohjaustankon 5 mm:n välein jaettu asteikko ja 3 mm:n kuusiokoloavainilla käytettävä kahvikiinnike tekevät säätämisestä lastenleikkiä ja turvallista, jopa maastossa.
Advanced VariGrip -hiilikuituohjaustanko on täydellinen pyöräilijöille, jotka haluavat kokeilla erilaisia leveyksiä, sekä vuokra- ja esittelypyöräkalustoihin. Se toimii tietenkin vain Newmen VariGrip -kahvojen kanssa.
| Tuotenimi: | Newmen Advanced 318.25 VGS MTB Riser Handlebar - 760-810mm |
| Valmistaja: | Newmen |
| Tuotenumero: | NWM701043 |
| toiminta: | Pyöräily |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | MTB |
| Ohjaustangon kiristimen Ø: | 31,7 / 31,8mm |
| Ohjaustangon design: | Riser-ohjaustanko |
| Ohjaustangon ominaisuudet: | Backsweep, Upsweep |
| tangon leveys: | 760 mm, 780 mm, 800 mm, 785 mm, 805 mm, 770 mm, 790 mm, 810 mm |
| Backsweep: | 8° |
| nousu: | 25mm |
| upsweep: | 8° |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Kokoelma: | Koko vuosi |
| Väri: | Musta |
| Paino: | 235g |
| valmistajan tuotekoodi: | 90161 |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| GTIN: | 4054571042644 |
| Valmistajan sivu: | http://www.newmen-components.de/de/ |