Nimensä Sveitsin ja Italian rajalla sijaitsevalta Septimer-solalta saanut Ritcheyn Septimer ilmentää Tom Ritcheyn visiota kompromissittomasta all-road-pyörästä. Tom on suunnitellut tämän pyörän niin, että se on ainoa pyörä, jota tulet koskaan tarvitsemaan – etenkin jos haluat löytää aiemmin piilossa olleita, salaperäisiä uusia reittejä.
Jos lähestyt solaa etelästä, Ritcheys Septimer tarjoaa kevyen hiilikuiturunkon ja hiilikuituhaarukan – ihanteelliset ominaisuudet korkeimman kohdan saavuttamiseen. Tie, joka on pysynyt lähes muuttumattomana jo muutaman tuhannen vuoden ajan, on helposti hallittavissa 700 x 48c-renkailla. Päästäksesi sinne tai melkein minne tahansa, voit Ritcheyn patentoidun Break-Away-järjestelmän ansiosta purkaa pyöräsi helposti ja nopeasti, jotta se mahtuu omaan tukevaan pyöränkuljetuslaukkuun. Perille päästyäsi pyörä on helppo koota uudelleen, jotta voit jatkaa matkaa ilman ajanhukkaa. Ulkoinen kaapelireititys helpottaa lisäksi pyörän valmistelua matkaa varten. Useat kiinnikkeet varmistavat, että varusteesi ovat käden ulottuvilla, jotta seikkailu voi jatkua. Yhteensopiva 1x- tai 2x-kampisarjojen kanssa, jotta voit pyöräillä kaukaiseen kohteeseen tai kiivetä vanhalle solalle.
Toimituksen sisältö: runko, haarukka, WCS-ohjainlaakeri, läpivientiakselit, kuljetuslaukku
| Tuotenimi: | Ritchey Septimer Runko - hiilikuitu | Allroad - 2026 - black / white |
| Valmistaja: | Ritchey |
| Tuotenumero: | RIT747221 |
| toiminta: | Pyöräily |
| sukupuoli: | Miehet |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | Maantiepyörä, Allroad / Gravel |
| haarukka: | Ritchey Carbon Adventure Fork |
| jarrutyyppi: | Levyjarru |
| pyörän koko: | 28" (622mm) |
| Takakolmio: | Joustamaton |
| akseli vakio: | 12x100 mm (ER), 12x142 mm (TR) |
| renkaan enimmäisleveys: | 48mm |
| levyjarrun kiinnike: | Flatmount |
| Satulatolpan Ø: | 27.2mm |
| vaihdettava vaihteenvaihtajan korvake: | Kyllä |
| S.H.I.S. ylä: | IS42 / 28.6 |
| S.H.I.S. ala: | IS42 / 30 |
| sisältäen haarukan: | haarukan kera |
| sisältäen iskunvaimentimen: | ilman iskunvaimenninta |
| etuvaihtajatyyppi: | Juotettu |
| keskiötyyppi: | BSA |
| keskiön kotelon leveys: | 68 mm |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Väri: | Musta |
| Paino: | 1800g |
| valmistajan tuotekoodi: | 97066117003 | 97066117002 | 97066117001 | 97066117004 |
| kaapelin reititys: | sisäinen |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| Punnittu versio: | L |
| Ohjausputken Ø - Ylä: | 1 1/8“ |
| Ohjausputken Ø - Ala: | 1 1/8“ |
| Tuotesarja: | Ritchey - Septimer |
| Rungon Muoto: | Timantti |
| GTIN: | 796941975438, 796941975445, 796941975452, 796941975469 |
| Valmistajan sivu: | http://www.ritcheylogic.com |