DUKE XC -kuvake parani jälleen kerran.
Kevyt, jäykkä ja kestävä. Lucky Takki SLS5 -vanne on DUKE Racing Wheelsin XC-hiilivannesarjan lippulaiva. Erikoisuus: 6TERS-konsepti, jossa etu- ja takapyörän eri profiilit takaavat suuremman tehokkuuden poluilla. Niinpä näitä vanteita käyttävät myös monet kuljettajat XCO World Cupissa.
Lucky Jack SLS5 on nyt 10 % kevyempi kuin edellinen sukupolvi ja tarjoaa myös 15 % enemmän pystysuuntaista joustavuutta. Ultrakevyt mutta kestävä vanne tarjoaa entistäkin dynaamisemman ajonautinnon ja vertaansa vailla olevan mukavuuden vaativimmillakin poluilla. Vanne on saatavana kahtena sisäleveytenä ja kolmena painovaihtoehtona, ja sitä suosivat maailmancupin huippu-urheilijat, kuten Loana Lecomte, Kate Courtney, Jordan Sarrou, Titouan Carod ja David Valero.
SLS5-prosessissa (Super Light Series 5) yhdistyvät optimoidut hiilikuitukerrokset ja eksklusiivinen, ilmailuun soveltuva hartsi. 10 % kevyempi kuin vastaava SLS4. 15 % enemmän pystysuuntaista joustavuutta paremman dynaamisen vasteen saavuttamiseksi. Parempi kestävyys sivuttaiskuormia ja pystysuuntaisia iskuja vastaan. Parempi tärinänvaimennus lisää mukavuutta ja hallintaa.
Maastopyörän etu- ja takapyörille asetettujen erilaisten vaatimusten täyttämiseksi 6TERS-konseptissa käytetään etu- ja takapyörien erilaista suunnittelua. Etupyörän vanteen on oltava vastaavasti suurempi leveys, kun taas takapyörässä käytetään pienempää poikkileikkausta. Etupyörässä keskeisiä tekijöitä ovat pito, pieni paino, jäykkyys ja ohjattavuus, kun taas takapyörässä ratkaisevia tekijöitä ovat mukavuus, kestävyys ja tehokas voimansiirto.
Offset lisää pyörän sivuttaisjäykkyyttä ja vakautta lisäämättä painoa. Vanteen reiät on sijoitettu epäkeskisesti jäykistyskulmien optimoimiseksi ja pyörän vahvistamiseksi ja jäykistämiseksi. Lisäksi offset parantaa tasapainoa veto- ja vastapuolen puikkojen kireyden välillä sekä kestävyyttä pituusalueella.
"Burp-Free"-järjestelmä pitää renkaan helman tukevasti paikallaan rengaspaineesta ja maasto-olosuhteista riippumatta. Tämä estää renkaiden irtoamisen vanneelta jopa suurimmalla nopeudella. Koska renkaat eivät pääse työntymään sivusuunnassa kohti vanteen keskikohtaa, ei ole vaaraa äkillisestä ilmahäviöstä edes kaarreajossa.
Vanteen sivuseinä on vahvistettu, jotta renkaat ei pääse puristumaan törmäystilanteissa.
Maalivapaa pintaprosessi. Vähentää VOC-päästöjä ja hiilipölyä tuotannon aikana. Naarmuuntumaton, luonnollisesti kiiltävä pinta.
Tubeless-yhteensopiva vanteen muotoilu. Yhteensopiva UST- ja Tubeless Ready -standardien kanssa. Yhteensopiva myös wire bead -renkaiden kanssa.
Koukuton vanteen muotoilu. Kevyempi kuin perinteiset koukkuilla varustetut vanteet. Lisää ilmamäärää renkaissa ja parantaa siten mukavuutta ja pitoa alhaisemmalla rengaspaineella. Todistettua DUKE-teknologiaa vuodesta 2011 lähtien.
Vanne on suunniteltu erityisesti tubeless-renkaiden kanssa käytettäviksi. Myös tubeless-renkailla on mahdollista ajaa letkun kanssa. Klassisten clincher- tai taitettava rengas -tyyppisten renkaiden käyttöä ei kuitenkaan suositella.
| Tuotenimi: | DUKE Lucky Jack SLS5 245 Vanne - 29" | Carbon | Tubeless | Hookless | Disc - 31mm - 28 Reiät - UD |
| Valmistaja: | DUKE Racing Wheels |
| Tuotenumero: | DKE732351 |
| toiminta: | Pyöräily |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | MTB, CC (Cross Country) |
| jarrutyyppi: | Levyjarru |
| pyörän koko: | 29" (622mm) |
| rengastyyppi: | Wire Bead -rengas, Taiteltava rengas, Tubeless Ready |
| ERD - vanteen toiminnallinen Ø: | 599mm |
| sovitusrenkaan mitat: | 53-71mm |
| ETRTO: | 31-622 |
| pinnojen enimmäiskireys: | 1200N |
| silmukat: | ei mitään |
| vanteen leveys: | 35.7mm |
| sisäprofiilin leveys: | 31mm |
| vanneprofiilin korkeus: | 20mm |
| järjestelmän enimmäispaino: | 100kg |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Väri: | Musta |
| Paino: | 245g |
| Pinnareikien lukumäärä: | 28 |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| GTIN: | 3701517738994 |
| Valmistajan sivu: | http://www.duke-racingwheels.com/?lang=en |