RockShox BoXXer Ultimate on tinkimätön alamäkiajoon tarkoitettu joustohaarukka, joka tarjoaa maksimaalisen hallittavuuden vaativimmillakin reiteillä. Se on kehitetty jyrkkiä, nopeita ja teknisiä alamäkiä varten, ja siinä yhdistyvät korkea jäykkyys ja herkkä iskunvaimennus, samalla kun se vähentää käsien väsymistä. Uudistetun Charger 2.1 -iskunvaimennin, DebonAir-ilmajousen ja kitkattomien SKF-tiivisteiden ansiosta BoXXer tarjoaa tarkan ajotuntuman, erinomaisen pidon ja valtavat varannot vaativiin bike park- ja kilpailukäyttöön.
Charger™ 2.1 -iskunvaimennin
Uudistettu iskunvaimennus on kehitetty minimoimaan ei-toivottua kitkaa ja parantamaan samalla hallittavuutta ja mukavuutta nopeissa ja epätasaisissa laskuissa. Saatavilla on korkean ja matalan nopeuden puristusasetukset.
DebonAir™-ilmajousi
Ilmakammio tarjoaa erityisen herkän joustoa ja antaa jousimaisen tuntuman koko joustomatkan ajan – lisäämällä pitoa ja vakautta teknisillä alamäkireiteillä.
SKF:n matalakitkaiset tiivisteet
Kitkattomat SKF-pyyhkijät parantavat joustoa ja lisäävät samalla haarukan kestävyyttä intensiivisessä käytössä.
Uudistettu runko
BoXXer sai täysin uudistuneen valukappaleen, jossa on optimoitu siltarakenne, parannettu letkunkannatin ja moderni geometria nykyisille alamäkipyörille.
Tilavuusvälikkeet
Tokenien (tilavuusvälikappaleiden) avulla haarukan ilmatilavuutta voidaan pienentää ja siten vaikuttaa jousen ominaiskäyrään. Tuloksena on pehmeämpi vaste ja suurempi loppuprogressio.
Maxle Stealth
Maxle Stealth -läpivientiakseli on kevyt ja hoikka vaihtoehto Maxle Lite- ja Maxle Ultimate -malleille.
Toimituksen sisältö
| Tuotenimi: | RockShox BoXXer Ultimate Charger 2.1 RC2 Debon Air Joustohaarukka - 27.5" | 200mm | 46mm Offset | Straight - 20x110mm Boost Maxle Stealth - musta - Erikoistarjous |
| Valmistaja: | RockShox |
| Tuotenumero: | ROX767801 |
| toiminta: | Pyöräily |
| käyttö pyöräurheilu: | Sähköpyörä, MTB, Alamäki, Vapaalasku |
| jarrutyyppi: | Levyjarru |
| pyörän koko: | 27,5" / 650B (584mm) |
| haarukan joustovara: | 200/203 mm |
| ASTM: | Luokka 5 |
| akseli vakio: | 20x110 mm Boost (ER) |
| Takaiskunvaimennin/jousiversio: | Ilmajousi |
| haarukan/iskunvaimentimen säätö: | Nopea kompressio, Hidas palautuminen |
| haarukan pituus (akselista kruunuun): | 581mm |
| liukuputken halkaisija: | 35mm |
| jousitus: | DebonAir |
| vaimennus: | Charger 2.1 RC2 |
| haarukan siirtymä: | 46mm |
| renkaan enimmäisleveys: | 81mm |
| akselin pituus: | 265mm |
| levyjarrun kiinnike: | PM (8") 203 mm, Postmount |
| levyn enimmäishalkaisija: | 220mm |
| ohjainputkimateriaali: | Alumiini |
| Vuosimalli: | 2023 |
| Väri: | Musta |
| haarukan rakenne: | Perinteinen joustohaarukka |
| Paino: | 2565g |
| valmistajan tuotekoodi: | 00.4020.048.000 |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| Ohjausputken Ø - Ylä: | 1 1/8“ |
| Ohjausputken Ø - Ala: | 1 1/8“ |
| Tuotesarja: | RockShox - BOXXer, RockShox - DebonAir |
| Valmistajan sivu: | http://www.sram.com/de/rockshox |