SON on jo yli 20 vuoden ajan ollut synonyymi korkealaatuiselle napadynamo-valaistukselle.
SON yhdistää tässä pyörässä 29S-napadynamonsa korkealaatuisen vannen ja pinnat.
Uusi dynamo on tulossa: SON 29 S on niin hoikka ja kapea, että sitä tuskin uskoisi dynamoon. Generaattorin optimoidun rakenteen ansiosta standardoidut nimellisarvot 6 volttia / 3 wattia saavutetaan jo suhteellisen alhaisella kierrosluvulla. Se täyttää siten StVZO-vaatimukset myös 29-tuumaisille pyörille. Tämä mahdollistaa erityisen suuren tehon toimittamisen älykkäille latauselektroniikoille.
Suorapinnaustekniikka (straight-pull) on optimaalinen jäykkyyden ja kuormitettavuuden suhteen painoon nähden. Levypuoli on tangentiaalinen, liitäntäpuoli radiaalinen tai tangentiaalinen. Saatavilla on kolme versiota, joissa on 32 samanlaista (16:16) tai 24 erilaista (16:8) sekä samanlaista (12:12) pinnojen lukumäärää.
Vakiomallissa on integroitu koaksiaaliliitin SON-koaksiaalipistoketta varten. Koaksiaaliliitin mahdollistaa helpon ja tukevan liitoskohdan SON-napadynamoihin. Koaksiaalipistokkeen avulla ajovalokaapeli on helppo kytkeä ja irrottaa pyörän asennuksen ja irrotuksen yhteydessä. Saatavana on myös itseliitäntäinen adapteri.
| Tuotenimi: | SON 29 S | DT Swiss GR 531 - Etukiekko napadynamolla - Straightpull - CenterLock - 12x100 mm - 8:16 radiaalinen / tangentiaalinen |
| Valmistaja: | SON |
| Tuotenumero: | SON754584 |
| toiminta: | Pyöräily |
| materiaali: | Alumiini |
| käyttö pyöräurheilu: | Allroad / Gravel |
| keskiöt: | SON 29 S |
| vanteet: | DT Swiss GR531db |
| pyörän koko: | 28" (622mm) |
| jännite: | 6V |
| akseli vakio: | 12x100 mm (ER) |
| keskiön erikoisominaisuudet: | Keskiödynamo |
| Pyöräversio: | Eturengas, Eturengas > 800 g, Vakiopyörä |
| jarrujärjestelmä: | Keskilukko/AFS |
| rengastyyppi: | Wire Bead -rengas, Taiteltava rengas, Tubeless Ready |
| sovitusrenkaan mitat: | 35-70mm |
| ETRTO: | 24-622 |
| venttiilin reiän halkaisija: | 6.5mm |
| vanteen leveys: | 27.5mm |
| sisäprofiilin leveys: | 24mm |
| vanneprofiilin korkeus: | 25mm |
| järjestelmän enimmäispaino: | 130kg |
| teho: | 3W |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Väri: | Musta |
| Paino: | 1112g |
| Pinnareikien lukumäärä: | 24 |
| Painon lähde: | BIKE24 |
| Valmistajan sivu: | http://www.nabendynamo.de |