SON on jo yli 20 vuoden ajan ollut synonyymi korkealaatuiselle napadynamo-valaistukselle.
Tässä kiekkosetissä SON yhdistää 29S-napadynamonsa korkealaatuisiin vanteisiin ja pinnoihin.
Uusi dynamomalli on saapunut: SON 29 S on niin hoikka ja kapea, että on vaikea uskoa sen olevan dynamo. Generaattorin optimoidun muotoilun ansiosta standardoidut nimellisarvot 6 volttia / 3 wattia saavutetaan suhteellisen alhaisella kierrosluvulla. Näin se täyttää myös StVZO-vaatimukset 29-tuumaisille kiekkosetteille. Tämä mahdollistaa älykkään latauselektroniikan erityisen korkean suorituskyvyn.
Suorat pinnat (straight-pull) ovat optimaaliset jäykkyyden ja kuormitettavuuden suhteen painoon nähden. Levypuoli on tangentiaalinen, liitäntäpuoli radiaalinen tai tangentiaalinen. Saatavilla on kolme versiota, joissa on 32 samanlaista (16:16) tai 24 erilaista (16:8) sekä samanlaista (12:12) pinnojen lukumäärää.
Vakioversiossa on integroitu koaksiaaliliitin SON-koaksiaalipistoketta varten. Adapteri mahdollistaa helpon ja turvallisen liitoskohdan SON-napadynamoihin. Koaksiaalipistokkeen avulla ajovalokaapeli on helppo kytkeä ja irrottaa kiekkosetin asennuksen ja irrotuksen yhteydessä. Saatavana on myös itseliittävä malli.
| Tuotenimi: | SON 29 S | Mavic A 1022 - Etukiekko napadynamolla - Straightpull - CenterLock - 12x100 mm - 8:16 säteittäinen / tangentiaalinen |
| Valmistaja: | SON |
| Tuotenumero: | SON754582 |
| toiminta: | Pyöräily |
| materiaali: | Alumiini |
| käyttö pyöräurheilu: | Maantiepyörä, Allroad / Gravel |
| keskiöt: | SON 29 S |
| pinnat: | Sapim Race 2,0/1,8 mm schwarz |
| vanteet: | Mavic A 1022 |
| pyörän koko: | 28" (622mm) |
| jännite: | 6V |
| akseli vakio: | 12x100 mm (ER) |
| keskiön erikoisominaisuudet: | Keskiödynamo |
| Pyöräversio: | Eturengas, Eturengas > 800 g, Vakiopyörä |
| jarrujärjestelmä: | Keskilukko/AFS |
| rengastyyppi: | Taiteltava rengas, Tubeless Ready, Tubeless UST |
| ilmanpaine: | 4.5bar |
| sovitusrenkaan mitat: | 28-64mm |
| ETRTO: | 22-622 |
| venttiilin reiän halkaisija: | 6.5mm |
| vanteen leveys: | 25mm |
| sisäprofiilin leveys: | 22mm |
| vanneprofiilin korkeus: | 21mm |
| teho: | 3W |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Väri: | Musta |
| Paino: | 1044g |
| Pinnareikien lukumäärä: | 24 |
| Painon lähde: | BIKE24 |
| Valmistajan sivu: | http://www.nabendynamo.de |