Embolden E+ on kehitetty auttamaan naispyöräilijöitä tutkimaan kaukaisempia kohteita ja edistymään itsevarmalla ajotuntumalla. Se yhdistää täysjousituksen hallittavuuden tasaisella, intuitiivisella sähköavustuksella. Metsäteistä aitoihin maastopyöräilyreitteihin se avaa uusia maastoja ja mahdollistaa pidemmät retket – vähemmällä stressillä ja paljon enemmän hauskaa.
Luotettavat maastopyöräilyominaisuudet – 150 mm:n joustomatkalla edessä ja 140 mm:n takana jousitusjärjestelmä on kehitetty ja sovitettu erityisesti Embolden E+:lle tarjoamaan vakautta, pitoa ja hallittua käsiteltävyyttä, kun polut muuttuvat hieman vaativammiksi. Kevyt ALUXX SL -alumiinirunko tekee pyörästä helposti hallittavan ylämäkeen ja intuitiivisemman singletraileilla, kun taas uusi FlexPoint-jousitusjärjestelmä pitää takakiekon aktiivisena ja hallittuna epätasaisella alustalla – näin pyörä pysyy vakaana ja helposti hallittavana myös teknisesti vaativammilla reiteillä.
Suorituskykyä, johon voit luottaa – SyncDrive Pro 3X -moottori tuottaa jopa 100 Nm vääntöä ja reagoi pehmeästi ja luonnollisesti ajajan voimaan, mikä tekee jyrkistä nousuista ja pitkistä ajeluista miellyttävämpiä. Yhdessä Smart Assistin ja tehokkaiden EnergyPak Smart -akkujen kanssa järjestelmän toimintasäde on noin 50–120 km maastosta, noususta ja avustustilasta riippuen. Pidempiin retkiin voi lisätä EnergyPak Plus Range Extenderin. Näin voit tutkia uusia alueita rennosti, tehdä pidempiä retkiä ja suunnitella kokonaisia päiviä poluilla ilman toimintasäteen huolta.
Älykäs integraatio, joka kestää pitkään – Jokainen E+ -järjestelmän osa on kehitetty toimimaan täydellisesti yhdessä – moottorista akkuun ja ohjelmistoon – ja varmistaa näin kestävyyden, huollon helppouden ja arvon säilymisen. RideControl Dash 2:n ja RideControl-sovelluksen avulla pyöräilijät voivat säätää pyörän joustoa ja näytettäviä ajotietoja yksilöllisesti ja mukauttaa avustustilat ja tehonannon helposti maastoon, kuntoiluun ja ajotyyliin sopiviksi. Liv-jälleenmyyjät tarjoavat järjestelmälle täyden tuen diagnooseilla ja laiteohjelmistopäivityksillä, kun taas itse kehitetty, alan johtava akkuteknologia mahdollistaa jopa 2300 latauskertaa, mikä nostaa jälleenmyyntiarvoa ja vähentää jätteiden määrää. Integroidut teknologiat, kuten Aegis-rengaspaineenvalvonta, E-Locking ja Apple Find My, lisäävät turvallisuutta arjessa, olitpa sitten radalla tai sen ulkopuolella.
| Tuotenimi: | Liv EMBOLDEN E+ 1 - 29" Naiset Sähkömaastopyörä - 2026 - pale moss |
| Valmistaja: | Liv Bikes |
| Tuotenumero: | LIW753209 |
| toiminta: | Pyöräily |
| sukupuoli: | Naiset |
| materiaali: | Alumiini |
| käyttö pyöräurheilu: | Sähköpyörä, MTB |
| keskiöt: | Giant AM |
| pinnat: | Giant AM |
| vanteet: | GIANT AM 29" | Tubeless Ready | 30 mm |
| ketju: | Shimano CN-LG500 |
| rataspakka: | Shimano CS-LG400-10 |
| vaihtaja: | Shimano Cues SL-U6000 |
| takavaihteenvaihtaja: | Shimano Cues LinkGlide RD-U6020 |
| etuhammasratassuhde: | 36 |
| kampisarja: | Giant Forged Alloy |
| jarrut: | Shimano BL-MT401 | Shimano BR-MT420, hydraulic disc brake | 220/203 mm |
| satulatolppamalli: | Giant Contact Switch AT | Dropper Post | 30.9 |
| satula: | Liv Ergo Contact Trail |
| ohjaustanko: | Giant Connect TR Riser | 31.8 ⌀ |
| ohjainkannatin: | Giant Contact SL |
| haarukka: | Giant STL 36 Air |
| runko: | AluxX SL Aluminum |
| vaihdejärjestelmä (valmistaja): | Shimano |
| välityssuhde: | 11-48 |
| Akun kapasiteetti: | 800Wh |
| vaihteen käyttö: | Ketju - mekaaninen |
| Sähköpyörän akku: | EnergyPak Smart 800 Wh |
| käyttökoneiston valmistaja: | Giant |
| Moottori: | Keskimoottori, Täysi avustus |
| jarrutyyppi: | Levyjarru |
| pyörän koko: | 29" (622mm) |
| pyörän erikoisvarusteet: | Tubeless Kit |
| gripit: | Liv Tactal Pro Single Lock-On |
| iskunvaimennin: | Giant Crest FloTrac Air |
| satulatolppa: | Dropper-tolppa |
| Takakolmio: | Jousitettu |
| haarukan joustovara: | 150 mm |
| polkimet: | Large platform pedal | 28-pins |
| renkaat: | Maxxis Minion DHF 29x2.5" WT, 3C MaxxTerra, EXO, TR | Maxxis Dissector 29x2.4"", 3C MaxxTerra, EXO, TR |
| jarrujen käyttö: | Hydraulinen |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Väri: | Vihreä |
| haarukan rakenne: | Perinteinen joustohaarukka |
| valmistajan tuotekoodi: | 5310005104W | 5310005105W |
| kaapelin reititys: | sisäinen |
| Näyttö / ohjausyksikkö: | Giant RideControl Dash 2 |
| Käyttökoneistomalli: | Giant SyncDrive Pro 3X |
| Vääntömomentti: | 100Nm |
| Tuotesarja: | Liv - Embolden |
| vaihteiden lukumäärä: | 1 x 10 |
| Rungon Muoto: | Timantti |
| GTIN: | 4711291253278, 4711291253285 |
| Valmistajan sivu: | https://www.liv-cycling.com/de |