RECO 81 LINK -laitteen avulla olet optimaalisesti suojattu jokaisella ajokerralla. Älykäs tutka, jossa on integroitu takavalo, tunnistaa takaa lähestyvät ajoneuvot ja tekee sinusta näkyvän jo kaukaa – päivällä ja yöllä. Jarruvalo ja hätäjarruvalo tarjoavat lisäturvallisuutta.
RECO 81 LINK -laitteen tutka varmistaa, että lähestyvät ajoneuvot eivät ohita sinua: kirkas varoitusvalo ilmoittaa autoilijoille, että he lähestyvät pyöräilijää. Samalla, jos käytät RECO 81 -yhteensopivaa pyörätietokonetta, saat itse varoituksen ja voit säätää nopeuttasi ja sijaintiasi tiellä sen mukaisesti.
Yhdistä RECO 81 LINK GPS-pyörätietokoneeseesi ANT+:n kautta ja pidä aina silmällä takanasi olevaa liikennettä. Järjestelmä tunnistaa jopa kahdeksan lähestyvää ajoneuvoa ja näyttää ne suoraan näytölläsi. RECO 81 LINK Radar erottaa normaalisti lähestyvät kohteet ja nopeasti lähestyvät ajoneuvot toisistaan.
RECO 81 LINK vakuuttaa kehittyneellä sironta-akselillaan: 2 × 30°:n sironta-kulma keskiakselista varmistaa, että ajoneuvot havaitaan leveällä alueella takanasi. Tutka havaitsee jopa 8 kohdetta jopa 160 metrin etäisyydeltä. Valon katselukulma on 220 astetta – joten pysyt näkyvissä joka suunnasta – maksimaalisen turvallisuuden takaamiseksi päivällä ja yöllä.
Yhdistä RECO 81 LINK SIGMA ROX 12.1- tai 11.1 EVO GPS -pyörätietokoneeseesi ja saat visuaalisia ja akustisia hälytyksiä heti, kun ajoneuvot lähestyvät takaa – jotta voit reagoida välittömästi. Kevästä 2026 lähtien myös SIGMA RIDE -sovelluksen käyttäjät voivat hyötyä RECO-mallien turvallisuusominaisuuksista. RIDE-sovellus tarjoaa silloin myös mahdollisuuden saada ääni- ja visuaalisia hälytyksiä lähestyvistä ajoneuvoista. Siihen asti RECO 80 LINK ja RECO 81 LINK voidaan liittää RIDE-sovellukseen näytön näyttämiseksi ja laiteohjelmistopäivitysten suorittamiseksi.
Radar-takavalossa on integroitu LED-jarruvalotoiminto ja hätäjarruvalotoiminto, joka reagoi sekunnin murto-osassa. Tämä varmistaa, että takana ajava liikenne huomaa sinut silloin, kun se on tärkeintä.
RECO-valosi on yhteensopiva SIGMA AURA 100 Link -etupuoli-valon kanssa, mikä luo älykkään valaistuksen, jonka avulla voit kätevästi käyttää molempia laitteita etupuoli-valon kautta ja pitää silmällä pariston tilaa koko ajan. Näin voit hallita koko valaistustasi napin painalluksella – yksinkertaisesti, turvallisesti ja älykkäästi.
RECO 81 LINK on ladattava USB-C-liitännän kautta – erittäin helppoa ja ympäristöystävällistä. Noin 3 tunnissa akku on täyteen ladattu ja valmis seuraavalle retkellesi.
RECO 81 LINKissä on kuusi valotilaa jokaiseen ajotilanteeseen. High-tilassa takavalo tarjoaa tehokkaan jatkuvan valaistuksen (15 tuntia), kun taas Radar Only -tilassa valo aktivoituu vain, kun ajoneuvo lähestyy – käyttöaika on jopa 30 tuntia. Saatavilla ovat myös Day Flash (21 h), Night Flash (23 h), Eco Flash (27 h) ja innovatiivinen Peloton-tila (26 h). Tämä on kehitetty erityisesti ryhmäajoja varten: se vähentää valon voimakkuutta, jotta se ei häikäise muita ajajia, mutta tutka-toiminto pysyy aktiivisena – joukkueen turvallisuuden ja maksimaalisen huomaavaisuuden takaamiseksi.
Valaisin on hyvin näkyvä jopa 500 metrin etäisyydeltä.
Ajatpa sitten sateessa tai roiskevedessä – RECO pysyy luotettavasti käyttövalmiina. Se on IP67-sertifioitu.
Riippumatta siitä, millä pyörällä ajat – RECO 81 LINK on helppo ja turvallinen kiinnittää joustavien kiinnitysvaihtoehtojen ansiosta. Mukana toimitettujen kumadapterien avulla se sopii täydellisesti D-muotoisiin, aerodynaamisiin tai pyöreisiin satulatolppiin. Sen jälkeen voit kiertää tutkan kiristimeen kiertolukon avulla. Tämä varmistaa, että takavalosi on vakaa ja täydellisesti kohdistettu – maksimaalisen näkyvyyden takaamiseksi jokaisella ajokerralla.
| Tuotenimi: | SIGMA RECO 81 Link Tutka takavalolla |
| Valmistaja: | Sigma Sport |
| Tuotenumero: | SIG750724 |
| StVZO legal (Saksan tieliikennelupasäännökset): | Ei |
| toiminta: | Pyöräily |
| materiaali: | Komposiitti |
| mitat (p/l/k): | 40/20/99mm |
| IP-luokitus: | IP67 |
| Akkutyyppi: | integroitu akku |
| maksimi käyttöaika: | 27h |
| kiinnityskohta: | Istuinkannatin |
| enimmäisheitto: | 500m |
| pyörän valoversio: | Takavalo |
| virtalähde: | (Ladattava) akku |
| pyörän valon ominaisuudet: | Lataa USB:n kautta, Jarruvalo, Tutka, Ladattava |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Kokoelma: | Koko vuosi |
| Väri: | Musta |
| Paino: | 100g |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| GTIN: | 4016224153015 |
| Valmistajan sivu: | http://www.sigmasport.de |