ATLAS-mallilla on selkeä tavoite: täydellinen päivä gravel-pyörän selässä. ATLAS vakuuttaa monipuolisuudellaan ja kestävyydellään. Se herättää seikkailunhalun ja antaa sinun pyöräillä juuri haluamallasi vauhdilla ja kestävyydellä. ATLAS tarkoittaa arjen jättämistä taakse: vanhoja tapoja, epäilyksiä ja aikapaineita. Se ilmentää vapautta ja ajonautintoa sekä mahdollisuutta löytää jokainen polku omalla yksilöllisellä tavalla. Loppujen lopuksi tärkeää ei ole vain määränpää, vaan se, missä ja miten uppoudut ATLAS-pyörän maailmaan, olipa kyseessä sitten pitkät retket matkatavaroineen, jokapäiväinen käyttö tai jopa kilpailut.
| Tuotenimi: | FOCUS ATLAS 6.7 - Gravel-pyörä - 2026 - Champagne / Mintgrey |
| Valmistaja: | FOCUS Bikes |
| Tuotenumero: | FOU747898 |
| toiminta: | Pyöräily |
| sukupuoli: | Miehet |
| materiaali: | Alumiini |
| käyttö pyöräurheilu: | Allroad / Gravel |
| keskiöt: | Alexrims BRD-503 | Alexrims BRD-504 |
| vanteet: | Rodi Blackjack SL 25 | alloy, height: 23 mm, width: 25-622 |
| ketju: | Shimano CN-LG500 |
| rataspakka: | Shimano CS-LG400 |
| vaihtaja: | Shimano Cues U6030 |
| takavaihteenvaihtaja: | Shimano Cues U6030 |
| keskiölaakerit: | Shimano | BSA 24mm |
| etuhammasratassuhde: | 40 |
| kampisarja: | Shimano Cues U6030 |
| jarrut: | Shimano Cues U6030 | 180/180mm |
| satulatolppamalli: | Aluminium | 27.2 mm | 15 mm setback |
| satula: | Focus |
| ohjaustanko: | Focus Gravel Bar, alloy | 70 mm, 114 mm, 16° |
| ohjainkannatin: | FOCUS C.I.S. 2.0 integrated | -8° |
| haarukka: | ATLAS Carbon Disc | 100x12 mm TA | Flat Mount 160 mm |
| runko: | ATLAS Aluminium Disc | 142x12 mm TA | Flat Mount 160 mm |
| vaihdejärjestelmä (valmistaja): | Shimano |
| välityssuhde: | 11-50 |
| vaihteen käyttö: | Ketju - mekaaninen |
| jarrutyyppi: | Levyjarru |
| pyörän koko: | 28" (622mm) |
| satulatolppa: | Satulatolppa jäykkä |
| Takakolmio: | Joustamaton |
| renkaat: | Schwalbe G-One Bite, tlr, 45-622 | Schwalbe G-One Bite, tlr, 45-622 |
| järjestelmän enimmäispaino: | 135kg |
| jarrujen käyttö: | Hydraulinen |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Kokoelma: | Koko vuosi |
| Väri: | Vihreä |
| haarukan rakenne: | Jäykkä haarukka |
| Paino: | 10600g |
| kaapelin reititys: | sisäinen |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| Tuotesarja: | Focus - Atlas |
| vaihteiden lukumäärä: | 1 x 11 |
| Rungon Muoto: | Timantti |
| GTIN: | 4060908145377, 4060908145384, 4060908145391, 4060908145407, 4060908145414 |
| Valmistajan sivu: | http://www.focus-bikes.com |