Kevyt, jäykkä ja kestävä. Lucky Jack SLS5 -vanne on DUKE Racing Wheelsin XC-hiilivannesarjan lippulaiva. Erityispiirre: 6TERS-konsepti, jossa etu- ja takapyörän eri profiilit takaavat suuremman tehokkuuden poluilla. Näin ollen monet kuljettajat käyttävät näitä vanteita myös XCO World Cupissa.
Lucky Jack SLS5 on nyt 10 % kevyempi kuin edellinen sukupolvi ja tarjoaa myös 15 % enemmän pystysuoraa pitoa. Ultrakevyt, mutta kestävä, se tarjoaa entistäkin dynaamisemman ajonautinnon ja vertaansa vailla olevan mukavuuden vaativimmillakin poluilla. Saatavana kahtena sisäleveytenä ja kolmena painovaihtoehtona, sitä arvostavat maailmancupin huippu-urheilijat, kuten Loana Lecomte, Kate Courtney, Jordan Sarrou, Titouan Carod ja David Valero.
SLS5 (Super Light Series 5) -prosessissa yhdistyvät optimoidut hiilikuitukerrokset ja eksklusiivinen, ilmailuun soveltuva synteettinen hartsi. 10 % kevyempi kuin vastaava SLS4-malli. 15 % enemmän pystysuuntaista joustoa dynaamisen vasteen parantamiseksi. Parempi kestävyys sivuttaiskuormia ja pystysuoria iskuja vastaan. Parempi tärinänvaimennus lisää mukavuutta ja hallintaa.
Maastopyörän etu- ja takapyörille asetettujen erilaisten vaatimusten täyttämiseksi 6TERS-konseptissa käytetään etu- ja takapyörien erilaista suunnittelua. Etupyörän vanteen on oltava vastaavasti leveämpi, kun taas takapyörässä käytetään pienempää poikkileikkausta. Etupyörän tärkeimpiä tekijöitä ovat pito, keveys, jäykkyys ja käsiteltävyys, kun taas takapyörän ratkaisevia tekijöitä ovat mukavuus, kestävyys ja tehokas voimansiirto.
Offsetin ansiosta pyörän sivuttaisjäykkyyttä ja vakautta voidaan lisätä ilman lisäpainoa. Vanteen reiät on sijoitettu epäkeskisesti, jotta jäykkyyskulmat saadaan optimoitua ja pyörästä saadaan vahvempi ja jäykempi. Lisäksi offsetting parantaa tasapainoa vetopuolen ja vastakkaisen puolen puikkojen kireyden välillä sekä pitkäaikaista kestävyyttä.
"Burp-Free"-järjestelmä pitää renkaan helman tukevasti paikallaan rengaspaineesta ja maasto-olosuhteista riippumatta. Tämä estää renkaan liukumisen vanteelta jopa suurimmalla nopeudella. Koska rengas ei pääse työntymään sivuttain kohti vanteen keskikohtaa, ei ole vaaraa äkillisestä ilmahäviöstä edes kaarreajossa.
Vanteen sivuseinät on vahvistettu, jotta vanne ei leikkautuisi irti törmäystilanteessa.
Maalaamaton pintakäsittely. Vähentää VOC-päästöjä ja hiilipölyä valmistuksen aikana. Naarmuuntumattomampi pinta, jossa on luonnollinen kiilto.
Tubeless-yhteensopiva vanteen muotoilu. Yhteensopiva UST- ja Tubeless Ready -standardien kanssa. Yhteensopiva myös putkirenkaiden kanssa.
Koukuton vanteen muotoilu. Kevyempi kuin perinteiset vanteet, joissa on koukut. Lisää ilmamäärää vanteessa ja parantaa siten mukavuutta ja pitoa alhaisemmalla rengaspaineella. Todistettua DUKE-teknologiaa vuodesta 2011 lähtien.
* Koukuttomat vanteet on suunniteltu erityisesti tubeless-renkaiden kanssa käytettäviksi. Vanteisiin on mahdollista asentaa myös erityinen tubeless-rengas, jossa on letku. Klassisten clinchereiden tai taitettavien clinchereiden käyttöä ei kuitenkaan suositella.
| Tuotenimi: | DUKE Lucky Jack SLS5 350 Vanne - 29" | Carbon | Tubeless | Hookless | Disc - 28mm - 28 Reiät - UD |
| Valmistaja: | DUKE Racing Wheels |
| Tuotenumero: | DKE732356 |
| toiminta: | Pyöräily |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | MTB, CC (Cross Country) |
| jarrutyyppi: | Levyjarru |
| pyörän koko: | 29" (622mm) |
| rengastyyppi: | Wire Bead -rengas, Taiteltava rengas, Tubeless Ready |
| ERD - vanteen toiminnallinen Ø: | 599mm |
| sovitusrenkaan mitat: | 48-66mm |
| ETRTO: | 28-622 |
| pinnojen enimmäiskireys: | 1200N |
| silmukat: | ei mitään |
| vanteen leveys: | 34.8mm |
| sisäprofiilin leveys: | 28mm |
| vanneprofiilin korkeus: | 20mm |
| järjestelmän enimmäispaino: | 120kg |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Väri: | Musta |
| Paino: | 350g |
| Pinnareikien lukumäärä: | 28 |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| GTIN: | 3701517738956 |
| Valmistajan sivu: | http://www.duke-racingwheels.com/?lang=en |