Vision on valmis esittelemään ensimmäisen kokonaan hiilikuitusta valmistetun pyöränsä. Tällä tavoin brändi asettuu virallisesti suoraan kilpailemaan tärkeimpien ja perinteikkäimpien pyöränvalmistajien kanssa.
Metron RS (Racing Series) on nyt saatavana 37, 45 ja 60 mm:n leveyillä olevilla vanteilla. Täyshiilikuituista vanteenä, hiilikuituisilla pinnoilla ja uudella PRS-teknologian hyödyntämisellä varustetulla V-1000-napalla Metron RS on suunniteltu voittoa varten. Laajat CFD-analyysit ja tuulitunnelitestit, joissa on hyödynnetty Visionin edistyksellisintä hiilikuituteknologiaa yhdistettynä uusimpiin valmistusmenetelmiin, nostavat tämän käsintehdyn kiekkosetin uudelle tasolle.
Käsintehty pyöräsarja, jossa on täyshiilikuituinen vanne ja pinnat ja joka on valmistettu uusimpia valmistusmenetelmiä käyttäen.
72-hampainen kierteinen räikkäkytkin vastaa 5 asteen kytkentäkulmaa. Tämä johtaa 24 % nopeampaan kytkentään kuin aiemmissa Vision-vapaaratissa, joissa on 6 lukitusklinkkiä, ja DT-mallissa, jossa on 54 hammasta/6,6 astetta. PRS-järjestelmä pidentää käyttöikää ja vähentää samalla tehonhukkaa kuormitettuna kytkettäessä.
| Tuotenimi: | Vision Metron 37 RS Pyöräsetti - 28" | Carbon | Clincher | Centerlock - 12x100mm | 12x142mm - Shimano HG |
| Valmistaja: | Vision |
| Tuotenumero: | VSN723540 |
| toiminta: | Pyöräily |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | Maantiepyörä |
| keskiöt: | V-1000 PRS hubs - Metron RS Ceramic Bearings |
| pinnat: | Direct Pull Aero bladed |
| vanteet: | Metron RS37 Full Carbon |
| vaihdejärjestelmä: | 11, 12 |
| pyörän koko: | 28" (622mm) |
| ASTM: | Luokka 2 |
| akseli vakio: | 12x100 mm (ER), 12x142 mm (TR) |
| Pyöräversio: | Pyöräsarja, Pyöräsarja < 1 300 g, Järjestelmäpyörä |
| Vapaarattaan runko: | HG L (Shimano 11/12s Tie) |
| jarrujärjestelmä: | Keskilukko/AFS |
| rengastyyppi: | Taiteltava rengas, Tubeless Ready |
| sovitusrenkaan mitat: | 25-65mm |
| ETRTO: | 21-622 |
| sisäprofiilin leveys: | 21mm |
| vanneprofiilin korkeus: | 37mm |
| nipat: | aluminium |
| vapaaratasjärjestelmä: | PRS Ratchet with 72T 5° engagement |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Väri: | Musta |
| Paino: | 1220g |
| valmistajan tuotekoodi: | 710-0181231050 |
| Pinnareikien lukumäärä: | 21, 24 |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| Vapaaratasjärjestelmä: | Räikkä |
| GTIN: | 4711233874394 |
| Valmistajan sivu: | http://www.visiontechusa.com/ |