Yksittäisten komponenttien tiukan toimitustilanteen vuoksi pyörät toimitetaan toisinaan erilaisilla varusteilla. Vaihtoehtoiset komponentit ovat kuitenkin samanlaatuisia kuin alkuperäiset komponentit.
Uuden Epic 8 Comp -pyörän kohdalla Specialized on työstänyt kaikkia nopeuden kaavan muuttujia. Suorituskyvyn, tehokkuuden ja kevytrakenteisuuden rajoja on työnnetty vastaamaan nykyaikaisia, vaativampia XC-ratoja paremmalla materiaalilla. Epic 8:n uusi kinematiikka tekee siitä poljettavuudeltaan tehokkaimman pyörän, jonka Specialized on koskaan valmistanut, kun taas erikoisvirityksillä varustetut iskunvaimentimet vaimentavat iskuja aiempaa paremmin. Uusi Epic 8 edustaa seuraavaa kehitysaskelta nopeudessa.
Todennäköisesti maailman tehokkain pyörä. Epic 8:n progressiivinen geometria yhdistää teknisen maastokyvyn nopeaan ja tehokkaaseen kiipeily- ja kiihdytystehoon. Alustan sivuttais- ja vääntöjäykkyys takaa äärimmäisen tarkan käsiteltävyyden.
Edelliseen sukupolveen verrattuna uusi Epic vaimentaa 12 % enemmän isku- ja tärinävoimia. Tämä tarkoittaa, että väsyt vähemmän ja pysyt tehokkaana.
Specialized Ride Dynamics -tiimi on kehittänyt Epicille räätälöidyn vaimennuksen. Ainutlaatuiset Ride Dynamics -vaimennusominaisuudet parantavat yleistä ajokokemusta. Harmonisoimalla iskunvaimentimet jousituksen vipusuhteiden ja kinematiikan kanssa on luotu pyörä, joka on enemmän kuin osiensa summa.
Jousituksen kinematiikkaa optimoimalla Ride Dynamics -tiimi pystyi vähentämään tehotonta keikkumista 20 % ja säilyttämään samalla aktiivisen jousituksen, joka mahdollistaa tehokkaan iskunhallinnan. Se on tehokkain jousitettu pyörä, jota Specialized on koskaan testannut.
Kaikissa uusissa Epic-malleissa on nyt SWAT 4.0 -säilytystila, johon voit kuljettaa kaiken olennaisen. Integroitu ohjaustangon pysäytin estää yläputken arpia, kun kaadut ensimmäisen kerran.
<\/p>
Specialized stands for quality and that's not just a claim, it's a commitment. That's why Specialized gives you a lifetime warranty on ALL Specialized-branded frames & forks. Just register your product at Specialized within 90 days after purchase. To make this step easier, BIKE24 delivers all Specialized bikes with a QR code. Simply scan the QR code and go directly to the Specialized website, which has all the information you need about bicycle registration. For Specialized Turbo e-bikes & e-bike frames, the Mission Control app is required for registration.<\/p>
| Tuotenimi: | Specialized EPIC 8 COMP - 29" Carbon Mountainbike - 2024 - gloss dune / white smoke |
| Valmistaja: | Specialized Bikes |
| Tuotenumero: | SBC679563 |
| toiminta: | Pyöräily |
| sukupuoli: | Miehet |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | MTB, CC (Cross Country) |
| keskiöt: | Specialized |
| pinnat: | DT Swiss Industry |
| vanteet: | Specialized AL 29" | 28-622 | Tubeless |
| ketju: | SRAM NX Eagle |
| rataspakka: | SRAM XG-1275 |
| vaihtaja: | SRAM GX |
| takavaihteenvaihtaja: | SRAM GX Eagle |
| etuhammasratassuhde: | 32 |
| kampisarja: | SRAM X1000 Eagle |
| jarrut: | SRAM Level Bronze Stealth | 180/160mm |
| satulatolppamalli: | X-Fusion Manic |
| satula: | Body Geometry Power Sport |
| ohjaustanko: | Specialized AL | Mini-Rise | 10mm Rise | 750mm |
| ohjainkannatin: | Specialized | 7° |
| haarukka: | RockShox SID Select | Ride Dynamics | TwistLoc | Debon Air |
| runko: | FACT 11m Carbon | Progressive XC Race Geo | Rider-First Engineered | SWAT |
| vaihdejärjestelmä (valmistaja): | SRAM |
| välityssuhde: | 10-52 |
| vaihteen käyttö: | Ketju - mekaaninen |
| jarrutyyppi: | Levyjarru |
| pyörän koko: | 29" (622mm) |
| gripit: | SRAM Twist-Loc |
| iskunvaimennin: | RockShox SIDLuxe Select+ | Ride Dynamics | TwistLoc | Solo Air | 190x45mm |
| satulatolppa: | Dropper-tolppa |
| Takakolmio: | Jousitettu |
| haarukan joustovara: | 120 mm |
| renkaat: | Specialized Fast Trak (29x2.35") / Specialized Renegade (29x2.35") |
| rungon joustovara: | 120mm |
| jarrujen käyttö: | Hydraulinen |
| Vuosimalli: | 2024 |
| Kokoelma: | Koko vuosi |
| Väri: | Valkoinen |
| haarukan rakenne: | Perinteinen joustohaarukka |
| Paino: | 11700g |
| valmistajan tuotekoodi: | 90324-50 |
| kaapelin reititys: | sisäinen |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| Punnittu versio: | M |
| Tuotesarja: | Specialized - Epic |
| vaihteiden lukumäärä: | 1 x 12 |
| Rungon Muoto: | Timantti |
| GTIN: | 888818959228, 888818959877, 888818959365, 888818958986, 888818959846 |
| Valmistajan sivu: | http://www.specialized.com |