30mm korkea, kaareva aero profiili 18C, 50g kevyempi ja 20% enemmän jäykkyyttä! Superkevyt Concave System -alumiininen korkeaprofiilinen vanne maksimaaliseen kiihtyvyyteen ja äärimmäiseen kantavuuteen. Entistäkin parempi aerodynamiikka kaarevan aeroprofiilin ansiosta.
Etupyörässä 20 ja takapyörässä 21 teränkärkipyörää yhdessä aerodynaamisesti optimoidun korkeaprofiilisen vanteen ja upotettujen alumiininippeleiden kanssa takaavat erittäin hyvän aerodynamiikan vähentyneen ilmaturbulenssin ansiosta.
Ruuvaamalla mutkattomat pyöröpyörät suoraan erityisiin navan holkkeihin navan ja pyöröpyörien välinen suhteellinen liike poistuu. Tämä tarkoittaa sitä, että puikot eivät enää katkea jatkuvassa kuormituksessa eikä niitä tarvitse jatkuvasti kiristää tai keskittää uudelleen. Lisäksi keskipitkittäisyys paranee. Citec-Concave System on uusi patentoitu vanteen suunnitteluperiaate, joka mahdollistaa vanteen profiilin maksimaalisen kantavuuden mahdollisimman pienellä materiaalin käytöllä.
Citec tarjoaa 5 vuoden takuun puikkojen rikkoutumisen varalta.
| Tuotenimi: | CITEC 3000 S Aero DB Wheelset - 28" | Clincher | Centerlock - 12x100mm | 12x142mm - black |
| Valmistaja: | CITEC |
| Tuotenumero: | CIT464463 |
| toiminta: | Pyöräily |
| materiaali: | Alumiini |
| käyttö pyöräurheilu: | Maantiepyörä |
| keskiöt: | CITEC | DT Swiss 240S |
| pinnat: | Bladed |
| vaihdejärjestelmä: | 8, 9, 10, 11, 12, 13 |
| pyörän koko: | 28" (622mm) |
| akseli vakio: | 12x100 mm (ER), 12x142 mm (TR) |
| Pyöräversio: | Pyöräsarja, Pyöräsarja 1 300 - 1 700 g, Järjestelmäpyörä |
| Vapaarattaan runko: | ED (Campagnolo 9-12s), XDR (SRAM 12/13s Road), HG L (Shimano 11/12s Tie) |
| jarrujärjestelmä: | Keskilukko/AFS |
| rengastyyppi: | Wire Bead -rengas, Taiteltava rengas, Tubeless Ready |
| ETRTO: | 18-622 |
| vanteen leveys: | 25mm |
| sisäprofiilin leveys: | 18mm |
| vanneprofiilin korkeus: | 30mm |
| järjestelmän enimmäispaino: | 115kg |
| nipat: | Power Block |
| Vuosimalli: | 2023 |
| Väri: | Musta |
| Paino: | 1450g |
| Pinnareikien lukumäärä: | 20, 21 |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| Vapaaratasjärjestelmä: | Räikkä |
| Valmistajan sivu: | http://www.citec.de |