Geometria ja jousitus, jotka venyttävät modernin maastopyöräilyn rajoja, takaavat äärimmäisen luotettavuuden teknisessä maastossa ja nopeilla singletraileilla. Rocky Mountain on parantanut rungon muotoilua ja säästänyt 350 g painoa. Tämä tekee Elementistä kevyimmän täysjousitetun pyörän, jonka he ovat koskaan rakentaneet. Samalla he ovat lisänneet rungon jäykkyyttä ratkaisevissa kohdissa, jotta ajokokemus on reagoiva, terävä ja nopeasti kiihtyvä.
| Tuotenimi: | Rocky Mountain ELEMENT C50 SRAM – hiilikuituinen maastopyörä – 2026 - 29" – harmaa / musta / valkoinen |
| Valmistaja: | Rocky Mountain |
| Tuotenumero: | RMO773084 |
| toiminta: | Pyöräily |
| sukupuoli: | Miehet |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | MTB, CC (Cross Country) |
| keskiöt: | Novatec D791SB Boost / DT Swiss 370 Boost |
| pinnat: | DT Swiss Competition 2.0/1.8/2.0 |
| vanteet: | WTB KOM Team i27 TCS 2.0 |
| ketju: | SRAM Eagle 70 Transmission |
| rataspakka: | SRAM XS-1270 Eagle Transmission |
| vaihtaja: | SRAM Eagle 90 Transmission |
| takavaihteenvaihtaja: | SRAM Eagle 90 Transmission |
| keskiölaakerit: | SRAM BB92 DUB Wide |
| etuhammasratassuhde: | 32 |
| kampisarja: | SRAM Eagle 70 T-Type |
| jarrut: | SRAM Motive Bronze |
| satulatolppamalli: | Tranz X +RAD2.0 Adjustable Dropper |
| satula: | WTB Silverado Race 142 |
| ohjaustanko: | Rocky Mountain AM | 780mm Width | 25mm Rise | 9° Backsweep | 5° Upsweep | 35 Clamp |
| ohjainkannatin: | Rocky Mountain 35 XC | 0° Rise |
| haarukka: | RockShox Pike Select |
| ohjauslaakeri: | FSA Orbit NO.57E |
| runko: | SMOOTHWALL™ Carbon | SMOOTHLINK SL™ Suspension |
| vaihdejärjestelmä (valmistaja): | SRAM |
| välityssuhde: | 10-52 |
| vaihteen käyttö: | Ketju - mekaaninen |
| jarrutyyppi: | Levyjarru |
| pyörän koko: | 29" (622mm) |
| gripit: | ODI Elite Pro Lock On |
| iskunvaimennin: | RockShox Deluxe Select+ | 190x45mm |
| satulatolppa: | Dropper-tolppa |
| Takakolmio: | Jousitettu |
| haarukan joustovara: | 130 mm |
| renkaat: | Maxxis Rekon WT 3C MaxxTerra EXO Tubeless Ready 2.4" / Maxxis Rekon WT 3C MaxxTerra EXO Tubeless Ready 2.4" |
| rungon joustovara: | 120mm |
| jarrujen käyttö: | Hydraulinen |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Väri: | Musta |
| haarukan rakenne: | Perinteinen joustohaarukka |
| valmistajan tuotekoodi: | B0497 |
| kaapelin reititys: | sisäinen |
| Tuotesarja: | Rocky Mountain - Element |
| vaihteiden lukumäärä: | 1 x 12 |
| Rungon Muoto: | Timantti |
| GTIN: | 770416013436, 770416013399, 770416013511 |
| Valmistajan sivu: | https://bikes.com/ |