Täysin uusi muotoilu tekee Rocky Mountain Altitudesta entistäkin nopeamman. Lisääntynyt jäykkyys ja matalampi painopiste ovat nostaneet suorituskykyä entisestään. Hienosäädetyn jousituskäyrän ja keskitettyjen jousitusmassojen ansiosta pyörä selviää tehokkaasti epätasaisuuksista, ja takakiekko pysyy maassa myös kuormitettuna. Lineaarinen jousituskäyrä tarjoaa tukea ilman turhia liikkeitä tai jäykkyyttä. Keskisuuret ja suuret iskut vaimennetaan tehokkaasti ilman, että nopeus tai hallittavuus kärsivät.
Jokaiselle rungon koon mukaan määritetään erityiset iskunvaimenninasetukset. Rocky Mountain käyttää kolmea erilaista takarunkoa, jotta takapään pituus voidaan sovittaa optimaalisesti jokaiselle rungon koon mukaan. Siten pienikokoiset pyörät voidaan optimoida täydellisesti kevyemmille pyöräilijöille.
| Tuotenimi: | Rocky Mountain ALTITUDE C70 SRAM - Hiilikuituinen maastopyörä - 2026 - 29" - sininen / valkoinen / harmaa |
| Valmistaja: | Rocky Mountain |
| Tuotenumero: | RMO773083 |
| toiminta: | Pyöräily |
| sukupuoli: | Miehet |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | MTB, Enduro |
| ketju: | SRAM GX Eagle Transmission |
| rataspakka: | SRAM GX Eagle Transmission |
| vaihtaja: | SRAM Eagle 90 Transmission |
| takavaihteenvaihtaja: | SRAM Eagle 90 Transmission |
| keskiölaakerit: | SRAM DUB BSA 73mm MTB Wide |
| etuhammasratassuhde: | 32 |
| kampisarja: | SRAM Eagle 90 |
| jarrut: | SRAM Maven Silver Stealth |
| renkaat: | DT Swiss E1900 |
| satulatolppamalli: | OneUp V3 Dropper |
| satula: | WTB Solano Fusion Form 142 |
| ohjaustanko: | Race Face Turbine | 780mm Width | 40mm Rise | 8° Backsweep | 5° Upsweep | 35mm Clamp |
| ohjainkannatin: | Rocky Mountain 35 CNC | 0° Rise |
| haarukka: | Fox 38 Float EVOL GRIP X2 Factory |
| ohjauslaakeri: | FSA Orbit NO.85 Reach Adjust |
| runko: | SMOOTHWALL™ Carbon | Penalty Box 2.0 Storage |
| vaihdejärjestelmä (valmistaja): | SRAM |
| välityssuhde: | 10-52 |
| vaihteen käyttö: | Ketju - mekaaninen |
| jarrutyyppi: | Levyjarru |
| pyörän koko: | 29" (622mm) |
| gripit: | ODI Elite Pro Lock On |
| iskunvaimennin: | Fox Float X2 Factory | 230x60mm |
| satulatolppa: | Dropper-tolppa |
| Takakolmio: | Jousitettu |
| haarukan joustovara: | 170 mm |
| renkaat: | Maxxis Assegai 2.5" WT 3C MaxxGrip EXO+ / Maxxis Minion DHR II 2.4" WT 3C MaxxTerra DD |
| rungon joustovara: | 160mm |
| jarrujen käyttö: | Hydraulinen |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Väri: | Musta, Valkoinen, Sininen |
| haarukan rakenne: | Perinteinen joustohaarukka |
| valmistajan tuotekoodi: | B0477 |
| kaapelin reititys: | sisäinen |
| Tuotesarja: | Rocky Mountain - Altitude |
| vaihteiden lukumäärä: | 1 x 12 |
| Rungon Muoto: | Timantti |
| GTIN: | 770416011630, 770416011579 |
| Valmistajan sivu: | https://bikes.com/ |