Täysin uusi muotoilu tekee Rocky Mountain Altitudesta entistäkin nopeamman. Lisääntynyt jäykkyys ja matalampi painopiste ovat nostaneet suorituskykyä entisestään. Hienosäädetyn jousituskäyrän ja keskitettyjen jousimassojen ansiosta pyörä selviää tehokkaasti epätasaisuuksista, ja takakiekko pysyy maassa myös kuormitettuna. Lineaarinen jousituskäyrä tarjoaa tukea ilman turhia liikkeitä tai jäykkyyttä. Keskisuuret ja suuret iskut vaimennetaan tehokkaasti ilman, että nopeus tai hallittavuus kärsivät.
Jokaiselle rungon koon mukaan määritetään erityiset iskunvaimennuksen asetukset. Rocky Mountain käyttää kolmea erilaista takarunkoa, jotta takapään pituus voidaan sovittaa optimaalisesti jokaiselle rungon koon mukaan. Siten pienikokoiset pyörät voidaan optimoida täydellisesti kevyemmille pyöräilijöille.
| Tuotenimi: | Rocky Mountain ALTITUDE A70 SRAM - Maastopyörä - 2026 - 29" - musta / musta |
| Valmistaja: | Rocky Mountain |
| Tuotenumero: | RMO773082 |
| toiminta: | Pyöräily |
| sukupuoli: | Miehet |
| materiaali: | Alumiini |
| käyttö pyöräurheilu: | MTB, Enduro |
| ketju: | SRAM Eagle 70 Transmission |
| rataspakka: | SRAM XS-1270 Eagle Transmission |
| vaihtaja: | SRAM Eagle 90 Transmission |
| takavaihteenvaihtaja: | SRAM Eagle 90 Transmission |
| keskiölaakerit: | SRAM DUB BSA 73mm MTB Wide |
| etuhammasratassuhde: | 32 |
| kampisarja: | SRAM Eagle 90 |
| jarrut: | TRP DH-R EVO PRO |
| renkaat: | DT Swiss E1900 |
| satulatolppamalli: | Tranz X +RAD2.0 Adjustable Dropper |
| satula: | WTB Solano Fusion Form 142 |
| ohjaustanko: | Rocky Mountain AM | 780mm Width | 38mm Rise | 9° Backsweep | 5° Upsweep | 35 Clamp |
| ohjainkannatin: | Rocky Mountain 35 AM | 0° Rise |
| haarukka: | Fox 38 Float EVOL GRIP X2 Factory |
| ohjauslaakeri: | FSA ZS56/66 Reach Adjust |
| runko: | FORM™ Alloy | RIDE-4™ Adjustable Geometry |
| vaihdejärjestelmä (valmistaja): | SRAM |
| välityssuhde: | 10-52 |
| vaihteen käyttö: | Ketju - mekaaninen |
| jarrutyyppi: | Levyjarru |
| pyörän koko: | 29" (622mm) |
| gripit: | ODI Elite Pro Lock On |
| iskunvaimennin: | Fox DHX2 Coil Factory | 230x60mm |
| satulatolppa: | Dropper-tolppa |
| Takakolmio: | Jousitettu |
| haarukan joustovara: | 170 mm |
| renkaat: | Maxxis Assegai 2.5" WT 3C MaxxGrip EXO+ / Maxxis Minion DHR II 2.4" WT 3C MaxxTerra DD |
| rungon joustovara: | 160mm |
| jarrujen käyttö: | Hydraulinen |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Väri: | Musta |
| haarukan rakenne: | Perinteinen joustohaarukka |
| valmistajan tuotekoodi: | B0479 |
| kaapelin reititys: | sisäinen |
| Tuotesarja: | Rocky Mountain - Altitude |
| vaihteiden lukumäärä: | 1 x 12 |
| Rungon Muoto: | Timantti |
| GTIN: | 770416011975, 770416012095 |
| Valmistajan sivu: | https://bikes.com/ |