Täysin uusi muotoilu tekee Rocky Mountain Altitudesta entistäkin nopeamman. Lisääntynyt jäykkyys ja matalampi painopiste ovat nostaneet suorituskykyä entisestään. Hienosäädetty jousituskäyrä ja keskitetty jousitusmassa auttavat pyörää selviytymään tehokkaasti epätasaisuuksista, ja takakiekko pysyy maassa myös kuormitettuna. Lineaarinen jousituskäyrä tarjoaa tukea ilman turhia liikkeitä tai kovuutta. Keskisuuret ja suuret iskut vaimennetaan tehokkaasti ilman, että nopeus tai hallittavuus kärsivät.
Jokaiselle rungon koon mukaan määritetään erityiset iskunvaimenninasetukset. Rocky Mountain käyttää kolmea erilaista takarunkoa, jotta takapään pituus voidaan sovittaa optimaalisesti jokaiselle rungon koon mukaan. Siten pienikokoiset pyörät voidaan optimoida täydellisesti kevyemmille pyöräilijöille.
| Tuotenimi: | Rocky Mountain ALTITUDE A30 Shimano - Maastopyörä - 2026 - 29" - musta / musta |
| Valmistaja: | Rocky Mountain |
| Tuotenumero: | RMO773081 |
| toiminta: | Pyöräily |
| sukupuoli: | Miehet |
| materiaali: | Alumiini |
| käyttö pyöräurheilu: | MTB, Enduro |
| keskiöt: | Shimano TC500 Boost |
| pinnat: | 2.0 Stainless |
| vanteet: | WTB ST i30 TOUGH TCS 2.0 | 32H |
| ketju: | Shimano CN-M6100 |
| rataspakka: | Shimano Deore |
| vaihtaja: | Shimano Deore |
| takavaihteenvaihtaja: | Shimano Deore |
| keskiölaakerit: | BSA 73 |
| etuhammasratassuhde: | 32 |
| kampisarja: | Shimano Deore |
| jarrut: | Shimano MT6120 |
| satulatolppamalli: | Tranz X +RAD1.0 Adjustable Dropper |
| satula: | WTB Volt 142 |
| ohjaustanko: | Rocky Mountain AM | 780mm Width | 38mm Rise | 9° Backsweep | 5° Upsweep | 31.8 Clamp |
| ohjainkannatin: | Rocky Mountain 35 AM | 0° Rise |
| haarukka: | RockShox Zeb RC | 44mm Offset |
| ohjauslaakeri: | FSA ZS56/66 Reach Adjust |
| runko: | FORM™ Alloy | RIDE-4™ Adjustable Geometry |
| vaihdejärjestelmä (valmistaja): | Shimano |
| välityssuhde: | 10-51 |
| vaihteen käyttö: | Ketju - mekaaninen |
| jarrutyyppi: | Levyjarru |
| pyörän koko: | 29" (622mm) |
| gripit: | ODI Elite Pro Lock On |
| iskunvaimennin: | Fox Float X Performance | 230x60mm |
| satulatolppa: | Dropper-tolppa |
| Takakolmio: | Jousitettu |
| haarukan joustovara: | 170 mm |
| renkaat: | Maxxis Minion DHF 2.5" WT EXO / Maxxis Minion DHR II 2.4" WT EXO |
| rungon joustovara: | 160mm |
| jarrujen käyttö: | Hydraulinen |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Väri: | Musta |
| haarukan rakenne: | Perinteinen joustohaarukka |
| valmistajan tuotekoodi: | B0502 |
| kaapelin reititys: | sisäinen |
| Tuotesarja: | Rocky Mountain - Altitude |
| vaihteiden lukumäärä: | 1 x 12 |
| Rungon Muoto: | Timantti |
| GTIN: | 770416013719, 770416013696 |
| Valmistajan sivu: | https://bikes.com/ |