Erityisen viihtyisä: suorakulmainen pohjapiirros ja tilava sisätila tarjoavat helposti tilaa modernille leveälle makuualustalle; ainutlaatuinen telineiden geometria takaa 99 cm:n korkeuden.
Helppo pystyttää: Itse seisova rakenne, värikoodatut tangot ja väriin sopiva kangas sekä mukana toimitettu pohjapeite mahdollistavat nopean ja intuitiivisen pystytyksen.
Näkösuoja ja ilmanvaihto: Verkko- ja kiinteän materiaalin yhdistelmä takaa tasapainoisen ilmanvaihdon ja lämmön sekä riittävän näkösuojan.
Säänkestävä: PFAS-vapaa DWR-kyllästys ja teipatut saumat estävät veden tunkeutumisen.
Ympäristöystävällinen verkkokangas: Verkkokangas on suulakevärjätty, eli siinä käytetään esivärjättyjä kuituja, jotta veden ja energian kulutus kankaan värjäyksessä voidaan minimoida. Suulakevärjätty kangas vähentää hiilidioksidipäästöjä vähintään 80 % verrattuna perinteisiin menetelmiin.
Kestävät tangot: Vankat tangot 7000-sarjan alumiinista kestävät monenlaisia sääolosuhteita.
Monipuolinen ulkoteltta: Koko StayDry™-sisäänkäynti, jossa on sadevesikouru ja parannettu tuuletusluukku, joka takaa entistä paremman ilmanvaihdon. Koko sivuteltta, jossa on säilytystilaa.
Laadukkaat metalliosat: Helppokäyttöiset metalliset kulmakiinnikkeet ovat erittäin kestäviä ja varmistavat teltan vakauden.
Selkeä rakenne: Koko säilytystila pään yläpuolella ja käytännölliset johdonohjaimet kaikissa kassissa.
Elixir 1 on ihanteellinen retkeilyn aloittelijoille ja kaikille, jotka haluavat monipuolisen, kestävän suojan. Teltta on helppo pystyttää ja se on erityisen tilava.
Sisätila: Sisätilan pinta-ala on erityisen suuri, 1,70 m². Suorakulmaisen pohjan ansiosta telttaan mahtuu helposti moderni, leveä makuualusta. Teltan kangas on yhdistelmä verkkoa ja kiinteää materiaalia, mikä takaa hyvän ilmanvaihdon ja yksityisyyden. Kaareeton sisäänkäynti on varustettu vetoketjuilla, joita voi käyttää yhdellä kädellä. Lisäksi vetoketjut päättyvät sulkemisen jälkeen aina samaan kohtaan, jotta vetoketjun liukukappaleen löytää helposti myös pimeässä. Säilytystaskut kaikenlaisille laitteille, kulmissa kaapelireitit kuulokkeille ja latauskaapeleille. Suuri säilytystila pään yläpuolella on ihanteellinen otsalamppuille, aurinkolasille ja muille tavaroille.
Ulkopuoli: Värikoodatut tangot ja kiinnikkeet tekevät teltan pystyttämisestä lastenleikkiä. Vankat alumiinitangot, PFAS-vapaa vettä hylkivä pinnoite ja teipatut saumat varmistavat, että Elixir pysyy vakaana ja kuivana. Ulkoteltassa on suuri eteinen, jossa on runsaasti säilytystilaa varusteille. Helppokäyttöinen, avattava ja suljettava sisäänkäynti eteistilalla on varustettu StayDry™-vesikourulla, joka kerää pisarat, kun taas parannettu tuuletusluukku takajaloissa takaa entistä paremman ilmankierron. Laadukkaat metalliset kulmakiinnikkeet ovat helppokäyttöisiä ja erityisen kestäviä, jotta teltasta voi nauttia pitkään.
Yhteenveto: Jos etsit yksinretkeilyyn sopivaa telttaa, Elixir 1 on erinomainen valinta.
✓ Sisäteltta
✓ Ulkoteltta
✓ Tangot
✓ Pohjapeite
✓ 10 telttakiilaa
✓ Kiinnitysköydet
✓ Pakkauspussi
✓ Asennusohjeet
| Tuotenimi: | MSR Elixir 1 teltta - Green |
| Valmistaja: | MSR |
| Tuotenumero: | MSR770697 |
| toiminta: | Retkeily |
| vesipatsas: | 3000mm |
| teltta / teltta / riippumatto tarkoitukseen: | Vaellus, Pyöräretki |
| telttarakenne: | Kupoli |
| Henkilömäärä: | 1 |
| teltan vähimmäispaino: | 1840g |
| teltan enimmäispaino: | 2330g |
| sisäänkäynnit: | 1 |
| apse: | 1 |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Kokoelma: | Koko vuosi |
| Väri: | Vihreä |
| Paino: | 2155g |
| GTIN: | 40818136980 |
| Valmistajan sivu: | https://www.msrgear.com/ |