Erikoistarjous – Toimitetaan työpajapakkauksessa ilman lisävarusteita.
Uuden FOX 36:n kaikki mullistavat ominaisuudet on pakattu erittäin vahvaan runkoon, joka on suunniteltu erityisesti nykyaikaisiin, kovaan enduro-kilpailuihin, joissa vaaditaan pitkää joustomatkaa: Upouusi FOX 38 on lähtöviivalla! Mitä tahansa sen tielle tuleekin, se ei väsy koskaan tavoittelemaan yhä suurempaa nopeutta.
Performance-sarjan haarukoissa on samat mustat anodisoidut 7000-sarjan alumiiniset yläputket kuin Performance Elite -mallissa, mutta niissä on GRIP-vaimennin. Moottoripyöräilystä inspiraationsa saaneessa GRIP-vaimentimessa käytetään FIT-tiivistettyä patruunateknologiaa yhdistettynä jousitettuun, itsenäisesti kelluvaan mäntään. GRIP-tekniikka poistaa ylimääräisen öljyn vaimentimen yläosassa olevien erityissuunniteltujen aukkojen kautta, mikä takaa tasaisen iskunvaimennuksen ja parantaa kestävyyttä. Iskunvaimennin tarjoaa kolme ajon aikana säädettävää kompressioiskunvaimennuksen asentoa
(avoin, keskitaso, kova) ja 10-asentoisen hitaan rebound-vaimennuksen säädön.
Kevyt FLOAT-ilmajousijärjestelmä tasapainottaa automaattisesti positiivisen ja negatiivisen ilmakammion herkkyyden ja pidon parantamiseksi riippumatta ilmanpaineasetuksesta. Kuljettajat voivat hienosäätää positiivisen ilmajousen ominaisuuksia korokerengasien avulla. Lyhyempi yläputken pituus nostaa magnesiumisen alaosan pohjaa, mikä luo ontelon alaosaan ja tekee järjestelmästä kokonaisuudessaan kevyen.
Kelluva akseli saattaa näyttää samanlaiselta kuin muut akselit, mutta itse asiassa se tarjoaa selkeän suorituskykyedun ainutlaatuisen kykynsä ansiosta sovittaa haarukan pyörän kiinnityspinnan leveyden tarkasti etukiekon napan väliin, mikä luo täydellisen alustan suuntauksen ja poistaa ei-toivotun kitkan haarukan ylä- ja alaosien välillä. Kelluvat akselit tarjoavat paljon tasaisemman jousituksen liikkeen koko haarukan joustomatkalla, mikä parantaa merkittävästi herkkyyttä ja yleistä ajomukavuutta.
Kun haarukka suorittaa kompressioa, alaputkien sisällä oleva ilmamäärä vähenee, mikä nostaa ilmanpainetta. Mitä enemmän haarukka suorittaa kompressioa, sitä enemmän paine kasvaa. Tällä ilmiöllä voi olla tahaton seuraus, joka estää täyden joustomatkan saavuttamisen. Alaputkien kanavat auttavat lieventämään tätä ongelmaa lisäämällä dramaattisesti ilmamäärää alaputkien sisällä ja vähentämällä siten tahatonta ylimääräistä paineen nousua.
Jäykkyys-paino-suhde on pyöräsuunnittelun tärkein mittari. Insinöörit käyttävät lukemattomia tunteja jokaisen materiaalin gramman tarkasteluun pyrkiessään optimoimaan tämän kriittisen suhteen. Täysin uusi alaputkien muotoilu menee äärirajoille, karsien jokaisen mahdollisen gramman samalla varmistaen, ettei se vaaranna nykyaikaisen enduro- ja gravity-ajon jäykkyys- tai lujuusvaatimuksia.
Nykyaikaiset runkomallit ja geometrian trendit vaativat moderneja jousitusratkaisuja. Kaari on suunniteltu sopimaan täydellisesti moderneihin enduro- ja alamäkipyöriin. Huipputekniset tietokonemallinnustekniikat auttoivat FOXia luomaan orgaanisen alaosan muodon, joka optimoi jäykkyyden mahdollisimman vähällä materiaalilla. Elliptinen ohjausputki on yksi monista tavoista, joilla FOX on optimoinut jäykkyys-paino-suhdetta entisestään, sijoittamalla materiaalia vain sinne, missä sitä tarvitaan, ja poistamalla sen kokonaan sieltä, missä sitä ei tarvita.
Painonappi-ilmanpoistimet eivät sisälly Performance-sarjan haarukoihin, mutta ne voi ostaa erikseen.
Toimituksen sisältö: Haarukka, tarrat mukaan lukien
| Tuotenimi: | FOX 38 Float Grip Performance 29" joustohaarukka – 170 mm – kartiomainen – 15x110 mm Boost – 44 mm offset - musta - 2022 - Erikoistarjous |
| Valmistaja: | FOX Factory |
| Tuotenumero: | FOX769168 |
| toiminta: | Pyöräily |
| käyttö pyöräurheilu: | MTB |
| jarrutyyppi: | Levyjarru |
| pyörän koko: | 29" (622mm) |
| haarukan joustovara: | 170 mm |
| akseli vakio: | 15x110 mm Boost (ER) |
| Takaiskunvaimennin/jousiversio: | Ilmajousi |
| haarukan/iskunvaimentimen säätö: | Hidas kompressio, Hidas palautuminen |
| liukuputken halkaisija: | 38mm |
| jousitus: | FLOAT EVOL |
| vaimennus: | FIT GRIP |
| haarukan siirtymä: | 44mm |
| akselin pituus: | 244mm |
| levyjarrun kiinnike: | PM (7") 180 mm, Postmount |
| levyn enimmäishalkaisija: | 230mm |
| ohjainputkimateriaali: | Alumiini |
| Vuosimalli: | 2022 |
| Kokoelma: | Koko vuosi |
| Väri: | Musta |
| haarukan rakenne: | Perinteinen joustohaarukka |
| Paino: | 2425g |
| Painon lähde: | BIKE24 |
| Ohjausputken Ø - Ylä: | 1 1/8“ |
| Ohjausputken Ø - Ala: | 1 1/2“ |
| Tuotesarja: | FOX Factory - Float, FOX Factory - 38 |
| Valmistajan sivu: | http://www.ridefox.com |