Spark RC joukkue yhdistää huipputason hiilikuituvalmistuksen ennennäkemättömään integrointitasoon ja tarkasti sovitettuun annokseen teknistä hienostuneisuutta. Tavoitteena oli olla nopeampi kuin koskaan aiemmin sekä nousuissa että laskuissa. Tätä varten joustomatkaa pidennettiin, geometriaa kehitettiin kohdennetusti ja maailman parhaiden maastopyöräilijöiden arvokasta palautetta hyödynnettiin johdonmukaisesti. Tuloksena on pyörä, joka yhdistää maksimaalisen tehokkuuden nousuissa kompromissittomaan hallittavuuteen ja nopeuteen poluilla.
Jousituksen keskeinen vaatimus on suora voimansiirto. Tehottomat liikkeet, erityisesti sivuttaiset kuormitukset poikittain vaimennussuuntaan nähden, heikentävät järjestelmän tehokkuutta.
Näitä vaikutuksia voidaan vähentää integroimalla iskunvaimennin runkoon. Iskunvaimentimen ympärille suunniteltu rakenne ja trunnion-kiinnityksen käyttö lisäävät jäykkyyttä ja minimoivat ei-toivotut liikkeet. Lisäksi suurempi laakeri satulaputken kääntöpisteessä mahdollistaa vahvemman runkorakenteen ja siten entistä tehokkaamman voimansiirron.
Integroitu rakenne mahdollistaa myös iskunvaimentimen sijoittamisen syvemmälle runkoon. Tämä laskee painopistettä, parantaa käsiteltävyyttä ja lisää ajovakautta. Samalla iskunvaimennin pysyy täysin suojattuna ulkoisilta vaikutuksilta, joten suorituskyky säilyy myös epäsuotuisissa olosuhteissa.
Iskunvaimennin-alueella olevan huoltoluukun kautta pääsee kätevästi siihen. Sen avulla rebound, paine ja ilmanpaine voidaan säätää nopeasti ja helposti. Samalla TwinLoc-jousitusjärjestelmän kaapelin asennus tai vaihto helpottuu huomattavasti. Tuloksena on erityisen huoltoystävällinen ratkaisu, joka mahdollistaa tarkat säädöt ja säästää aikaa.
Sparkissa ohjauskulmaa voidaan säätää 0,6° – joko loivemmaksi tai jyrkemmäksi. Tämä säätö ei vaadi kaapeleiden lyhentämistä eikä jarrujen ilmanpoistoa. Säätöä varten riittää, että irrotat ohjaustankon, käännät ohjainlaakeria 180° ja asennat ohjaustankon takaisin paikalleen.
Takapyörän akselissa oleva, hyväksi todettu työkalu on parannettu entisestään, ja se on ollut jo vuosia kiinteä osa varustusta. Se yhdistää useita toimintoja kompaktiin all-in-one-työkaluun, jossa on T25-, T30- ja 6 mm:n kuusiokolo. Näiden kolmen työkalun avulla akselit sekä lähes kaikki pyörän tärkeät ruuviliitokset voidaan säätää tai kiristää nopeasti ja helposti – kätevää matkoilla ja arjessa.
| Tuotenimi: | SCOTT SPARK RC TEAM - Hiilikuituinen maastopyörä - 2025 - cumulus white/carbon black |
| Valmistaja: | SCOTT Bikes |
| Tuotenumero: | SCB769032 |
| toiminta: | Pyöräily |
| sukupuoli: | Miehet |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | MTB, CC (Cross Country) |
| keskiöt: | Syncros |
| vanteet: | AL | Tubeless Ready | 30-622 |
| ketju: | SRAM CN GX Eagle Transmission |
| rataspakka: | SRAM Eagle XS 1270 Transmission |
| vaihtaja: | SRAM AXS Pod |
| takavaihteenvaihtaja: | SRAM S1000 Eagle AXS Transmission |
| keskiölaakerit: | SRAM DUB PF 92 |
| etuhammasratassuhde: | 34 |
| kampisarja: | SRAM S1000 Eagle Transmission |
| jarrut: | Shimano SLX M7100 | 180/160mm |
| renkaat: | Syncros Silverton 2.5 |
| satulatolppamalli: | Syncros Duncan 2.0 | 10mm Offset | 31.6x400mm |
| satula: | Syncros Belcarra Regular 2.0 |
| tankoteippi: | Syncros Performance XC |
| ohjaustanko: | Syncros Fraser 2.0 XC | AL 6061 | Flat Bar | 8° Backsweep | 740mm |
| ohjainkannatin: | Syncros XC 2.0 | -12° | 6061 AL |
| haarukka: | RockShox SID 3P Air | Rush RL |
| ohjauslaakeri: | Syncros |
| runko: | Spark RC Carbon HMF | 12x148mm |
| vaihdejärjestelmä (valmistaja): | SRAM |
| välityssuhde: | 10-52 |
| vaihteen käyttö: | Ketju - sähköinen |
| jarrutyyppi: | Levyjarru |
| pyörän koko: | 29" (622mm) |
| gripit: | Syncros Performance XC |
| iskunvaimennin: | RockShox NUDE 5 RL3 Trunnion |
| satulatolppa: | Satulatolppa jäykkä |
| Takakolmio: | Jousitettu |
| haarukan joustovara: | 120 mm |
| renkaat: | Maxxis Rekon Race | EXO | Tubeless Ready | 29x2.40" |
| järjestelmän enimmäispaino: | 128kg |
| jarrujen käyttö: | Hydraulinen |
| Vuosimalli: | 2025 |
| Väri: | Valkoinen |
| haarukan rakenne: | Perinteinen joustohaarukka |
| Paino: | 12200g |
| valmistajan tuotekoodi: | 423161 |
| kaapelin reititys: | sisäinen |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| Tuotesarja: | SCOTT - Spark |
| vaihteiden lukumäärä: | 1 x 12 |
| Rungon Muoto: | Timantti |
| GTIN: | 7616185218951 |