Deva RD kehitettiin Miche-yhtiön huippuluokan pyöränvanteiden nykytilan perusteellisen analyysin pohjalta. Lähtökohta oli heti selvä: hyödyntää täysimääräisesti yli 30 vuoden erikoistuneen tuotannon aikana kertyneet työkalut, suunnittelukokemus ja osaaminen sellaisen pyöränvanteen luomiseksi, joka ylittää nykypäivän korkeimmat suorituskyky-, tehokkuus- ja luotettavuusvaatimukset. Tavoite ei ollut pelkästään evoluutionomainen, vaan kunnianhimoisesti vallankumouksellinen: luoda Miche-merkin suorituskykyisin pyörä tähän mennessä.
Nimi ”Deva” – muinainen sanskritin kielen sana, joka tarkoittaa ”loistava” – valittiin nimenomaan kuvaamaan projektia ohjannutta tasapainon etsintää: olennaiset muodot, edistykselliset materiaalit ja järjestelmä, joka reagoi luonnollisesti jokaiseen polkimen heilautukseen. Tämä konsepti ei ole pelkkä koriste-elementti – se heijastaa filosofiaamme rakenteen, aerodynamiikan ja kilpapyöräilykokemuksen harmonisoimisesta.
Jotta pyörän jokainen komponentti saatiin optimoitua, erilaisia pinnoja testattiin erikseen ensimmäisen tuulitunnelitestin aikana, mikä takasi lopputuotteen huippusuorituskyvyn. Harkinnassa oli kaksi erilaista poikkileikkaukseltaan erilaista pinnoa, jotka molemmat tarjosivat saman jäykkyyden, kun pyörä oli koottu kokonaan. Jotta tulokset saatiin eristettyä tarkasti ja voitiin varmistaa, että aerodynamiikka johtui yksinomaan pinnoista, asennettiin kaksi identtistä pyörää, joissa käytettiin samoja vanneja ja napoja. Tämä auttoi määrittämään, kumpi kahdesta pinnamallista toimisi parhaiten tuulitunnelitesteissä. Lisäksi kokonaisaerodynamiikan parantamiseksi nipat integroitiin suoraan vanteeseen, mikä vähensi turbulenssia profiilin etureunassa. Lopuksi, parhaan mahdollisen tasapainon saavuttamiseksi ajettavuuden suhteen, pintojen kokonaismäärää vähennettiin 24+24:stä 21+21:een verrattuna Kleos RD:hen, jolloin saavutettiin ihanteellinen kompromissi
Painon vähentämiseksi joka yksityiskohdassa lopputuotteen kokoonpanossa käytettyjen materiaalien valintaa ohjasi tavoite maksimoida kunkin yksittäisen pyörän komponentin suorituskyky. Hiilikuituiset pinnat yhdistettiin metalliosiin – pinnan päähän ja kierteeseen – jotka on valmistettu titaanista. Tavallisempiin teräskomponentteihin verrattuna tämä ratkaisu säästää painoa 0,5 g pinnaa kohti, mikä tarkoittaa 21 g painonpudotusta kiekkosetissä, jossa on 21+21-pinnakonfiguraatio etupuolella ja takapuolella.
Vanne on valmistettu T700-, T800- ja T1000-kuiduista koostuvasta hiilikuitukerroksesta, joka on valittu optimaalisen tasapainon saavuttamiseksi mekaanisen lujuuden, jäykkyyden, keveyden ja iskunvaimennuskyvyn välillä.
DEVA RD edustaa Miche Formula -kehitysmenetelmän edistyneintä ilmentymää – menetelmää, jossa yhdistyvät insinööritaidot, data-analyysi ja kilpapyöräilyn asiantuntemus. Projekti kehitettiin jäsennellyn prosessin kautta, joka käsitti 4 alustavaa suunnitelmaa, 2 NACA-profiilia, jotka testattiin 52 mm:n etukiekolla, 28 CFD-simulaatiota, jotka tehtiin yhteistyössä Groupama–FDJ-kilpapyöräilyjoukkueen Tech Centren kanssa, 24 tuntia tuulitunnelitestausta kolmessa erillisessä istunnossa, 2 erilaista optimoitua pinnojen poikkileikkausta ja 2 kokonaan alumiinista valmistettua prototyyppiä vanneen ja renkaan integroinnin varmistamiseksi todellisissa olosuhteissa.
Tuloksena on täysin uusi kiekkosetti, joka koostuu neljästä vanteesta (52 mm ja 62 mm, etupuoli ja takapuoli omilla leveyksillään), 23 mm:n sisäleveys ja 21 pinnanryhmä (14+7), jotka ovat suunniteltu optimoimaan jäykkyys, aerodynamiikka ja ajomukavuus. Juuri näiden lukujen, testien, mittausten ja teknisten päätösten yhdistelmä määrittää sen, mitä Miche kutsuu Miche-kaavaksi: tiukan kehitysprosessin, joka muuntaa tiedot ja kokemuksen todelliseksi suorituskyvyksi – ja joka löytää korkeimman ilmaisunsa DEVA RD:ssä.
| Tuotenimi: | Miche Deva RD 62 Kiekkosetti - 28" | Carbon | Tubeless | Centerlock - 12x100mm | 12x142mm - HG L - midnight black |
| Valmistaja: | Miche |
| Tuotenumero: | MIH768185 |
| toiminta: | Pyöräily |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | Maantiepyörä |
| keskiöt: | AL 7075 T6 CNC |
| pinnat: | Vonoa® Carbon Spokes | titanium 4x1 Aero Profile |
| vanteet: | T700 - T800 - T1000 UD Carbon fibre | matt |
| vaihdejärjestelmä: | 8, 11, 12 |
| pyörän koko: | 28" (622mm) |
| akseli vakio: | 12x100 mm (ER), 12x142 mm (TR) |
| Pyöräversio: | Pyöräsarja, Pyöräsarja 1 300 - 1 700 g |
| Vapaarattaan runko: | HG L (Shimano 11/12s Tie) |
| jarrujärjestelmä: | Keskilukko/AFS |
| sovitusrenkaan mitat: | 28-38mm |
| ETRTO: | 23-622 |
| sisäprofiilin leveys: | 23mm |
| vanneprofiilin korkeus: | 62mm |
| järjestelmän enimmäispaino: | 105kg |
| nipat: | AL 7075 T6 / Black |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Kokoelma: | Koko vuosi |
| Väri: | Musta |
| Paino: | 1375g |
| valmistajan tuotekoodi: | WHDV60BBUS000 |
| Pinnareikien lukumäärä: | 21 |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| GTIN: | 8054757046639 |
| Valmistajan sivu: | http://www.miche.it |