Uusi Cosmic SLR 45 ei ole pelkkä päivitys – se on monipuolisimman pyörän täydellinen uudistaminen. 23 mm leveällä sisärenkällä ja keraamisilla laakereilla varustettuna se on luonnollinen valinta pyöräilijöille, jotka haluavat maksimoida suorituskykynsä kaikilla maastoilla.
Se on kevyempi, vakaampi sivutuulessa (Aero Leveä Vanne / Aero-pinnat) ja uskomattoman reagoiva, koska siinä ei ole vannen pohjaa (Fore Hiilikuitu). Se tarjoaa ennustettavan käsiteltävyyden ja välittömän voimansiirron. Olitpa sitten sprinttaamassa tai kiipeämässä, se muuttaa jokaisen polkimen liikkeen puhtaaksi kiihtyvyydeksi.
Cosmic SLR 45 muuttaa pyöräsi erittäin tehokkaaksi kilpapyöräksi reitin profiilista riippumatta.
Teknologia: Aerodynamiikalla optimoitu kulutuspintakuvio 28–30 mm:n renkaille (sisäleveys 23 mm).
Konkreettinen vaikutus: Renkaat saavat paremman tuen, mikä estää ”ilmapalloefektin”. Laskuajossa ajettavuus on tarkempaa ja sivutuuli neutralisoituu, minkä ansiosta voit pysyä aerodynaamisessa asennossa pidempään myös vaihtelevissa tuuliolosuhteissa.
Lisäarvo: Parempi mukavuus ja pito ilman, että aerodynamiikka kärsii.
Teknologia: Pinnat ovat kiinnitettyjä suoraan hiilikuituiseen kuoreen integroituun metallisisäkkeeseen, mikä varmistaa, että vannen yläreuna pysyy ehjänä.
Konkreettinen tulos: Saat vannen, jonka vääntöjäykkyys on 40 % suurempi. Tiellä tämä tarkoittaa, että räjähtävissä kiihdytyksissä ei esiinny lainkaan sivuttaista epävakautta.
Lisäarvo: Ei vanneen laippaa. Vältät vuotoriskin, säästät painoa renkaissa ja helpotat renkaiden asennusta. Se on markkinoiden luotettavin tubeless-ratkaisu.
Optimoitu hiilikuitu-kerrostus, joka tarjoaa räätälöidyn yhdistelmän keveyttä, jäykkyyttä ja joustavuutta.
Uusi Instant Drive 360 -vapaaratas on erittäin kevyt ja tehokas. Suuri, kosketukseton kumitiiviste takaa pienen kitkan, ja leveä alue päätykappaleiden valikoimasta tekee järjestelmästä erittäin monipuolisen.
Tehokkuus voimansiirrossa optimoidun kosketuksettoman pinnoituksen (ei melua kuormituksessa) ja jännityksen jakautumisen ansiosta. Pinnat ovat yhtä pitkiä etupuolella ja takana. Huolto on helppoa työkaluja vaativan rakenteen ansiosta.
| Tuotenimi: | Mavic Cosmic SLR 45 SI-CL700 Hiilikuitu UST-kiekkosetti – Centerlock – 12x100 mm | 12x142 mm - HG-R |
| Valmistaja: | Mavic Parts |
| Tuotenumero: | MAV767200 |
| toiminta: | Pyöräily |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | Maantiepyörä |
| vaihdejärjestelmä: | 11, 12 |
| pyörän koko: | 28" (622mm) |
| ASTM: | Luokka 2 |
| akseli vakio: | 12x100 mm (ER), 12x142 mm (TR) |
| Pyöräversio: | Pyöräsarja, Pyöräsarja 1 300 - 1 700 g |
| Vapaarattaan runko: | HG L (Shimano 11/12s Tie) |
| jarrujärjestelmä: | Keskilukko/AFS |
| ilmanpaine: | 5.5bar |
| sovitusrenkaan mitat: | 28-64mm |
| ETRTO: | 23-622 |
| venttiilin reiän halkaisija: | 6.5mm |
| sisäprofiilin leveys: | 23mm |
| vanneprofiilin korkeus: | 45mm |
| järjestelmän enimmäispaino: | 120kg |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Väri: | Musta, Hopea |
| Paino: | 1480g |
| Pinnareikien lukumäärä: | 24 |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| Vapaaratasjärjestelmä: | Räikkä |
| Tuotesarja: | Mavic - Cosmic |
| GTIN: | 3701380965862 |
| Valmistajan sivu: | http://www.mavic.com |