Venturer 4 LW -mallissa on HydroTex ripstop SilPoly -kangas, jonka ulkoteltan vedenpitävyys on 2000 mm ja pohjan vedenpitävyys luokkansa paras 5000 mm. Se on sekä kevyt pakata että tinkimättömän säänkestävä. HydroTex SilPoly imee myös huomattavasti vähemmän vettä kuin nailon, joten se pysyy kevyempänä myös märissä olosuhteissa, kuten sateessa tai aamukasteessa. Se kuivuu nopeasti ja pysyy tiiviinä, vahvana ja roikkumattomana kosteuden vaikutuksesta, tarjoten tasaisen suorituskyvyn kaikissa sääolosuhteissa. Teltta voidaan pystyttää useilla eri tavoilla – pelkästään ulkoteltta, pelkästään sisäteltta tai molemmat – mukautuen helposti erilaisiin olosuhteisiin ja mieltymyksiin. Muita huolellisesti suunniteltuja ominaisuuksia ovat teleskooppitanko, joka luo tuuletusraon sisätelttaa käytettäessä, sekä sen siirretty keskitanko, joka parantaa sisätilan mukavuutta ja käyttökelpoista tilaa.
Verkkokangasinen sisäteltta optimoi ilmanvirtauksen ja tarjoaa myös tehokkaan suojan tuulelta ja pölyltä, mikä auttaa ylläpitämään mukavan ympäristön sisällä. Teltassa on käytetty anodisoitua 28–30 mm:n alumiinista valmistettua keskitankoa, joka takaa erinomaisen lujuuden ja vakauden pitäen painon hallittavana. Eteistila mahdollistaa suojaisan ruoanlaittotilan tai ylimääräisen säilytystilan. Heijastavat reunusnauhat helpottavat teltan löytämistä pimeässä.
| Tuotenimi: | Robens Venturer 4 LW Teltta - Light Green |
| Valmistaja: | Robens |
| Tuotenumero: | ROB766457 |
| toiminta: | Retkeily |
| pakkauskoko (p/l/k): | 620/190/190mm |
| vesipatsas: | 2000mm |
| teltta / teltta / riippumatto tarkoitukseen: | Vaellus, Patikointi, Leirintä |
| telttarakenne: | Tiipii |
| Henkilömäärä: | 4 |
| teltan vähimmäispaino: | 2782g |
| teltan enimmäispaino: | 2990g |
| telttakepit: | 1 |
| sisäänkäynnit: | 1 |
| apse: | 1 |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Kokoelma: | Koko vuosi |
| Väri: | Vihreä |
| Paino: | 2200g |
| GTIN: | 5709388160270 |
| Valmistajan sivu: | http://www.robens.de/ |