Grifn RS:ssä on edistyksellinen hiilikuitu-rakenne, joka tekee siitä vielä kevyemmän kuin tavallisesta Grifn-mallista. Samalla kohdennetut aerodynamiikkaan liittyvät optimoinnit – kuten aerodynaamisesti muotoiltu satulaputki, D-muotoinen satulatolppa ja integroitu haarukkadiffuusori – takaavat maksimaalisen tehokkuuden jokaisella ajokerralla.
Edeltäjänsä tavoin Grifn RS voidaan helposti muuntaa maantiepyörästä maastopyöräksi. Todistetun all-road-geometrian ansiosta se tuntuu yhtä kotoisalta asfaltilla kuin sorateilläkin. Maksimaalisen monipuolisuuden takaamiseksi runkoon on lukuisia kiinnityspisteitä kasseille, lokasuojille ja muille lisävarusteille. Jopa 42 mm:n rengastilan ansiosta Grifn RS on valmis mihin tahansa reittiin.
Ridley Grifn -mallin geometria yhdistää molempien maailmojen parhaat puolet: maantiepyörän ketteryyden ja jäykkyyden sekä maastopyörän rungon vakauden ja sietokyvyn. Tavoitteena oli mahdollistaa reagoiva ja ketterä käsiteltävyys ilman, että hallittavuus maastossa kärsii.
Ridley Grifn RS:n haarukkakruunu on varustettu integroidulla diffuusorilla, joka vähentää erityisesti ilmanvastusta. Tämä innovatiivinen muotoilu ohjaa ilmavirran tehokkaasti haarukan läpi ja kiihdyttää sitä samalla lisäenergialla.
Tuloksena ilmavirta kulkee viistoputken läpi pienemmällä vastuksella, mikä parantaa merkittävästi yleistä aerodynamiikkaa. Samalla ilmanvastus vähenee huomattavasti haarukan ja emäputken takana.
Ridley Grifn RS:n haarukkakruunu on varustettu integroidulla diffuusorilla, joka vähentää erityisesti ilmanvastusta. Tämä innovatiivinen rakenne ohjaa ilmavirran tehokkaasti haarukan läpi ja kiihdyttää sitä samalla lisäenergialla.
Tuloksena ilmavirta kulkee viistoputken läpi pienemmällä vastuksella, mikä parantaa merkittävästi yleistä aerodynamiikkaa. Samalla ilmanvastus haarukan ja emäputken takana vähenee huomattavasti.
| Tuotenimi: | Ridley GRIFN RS - Hiilikuituinen gravel-pyörä - 2026 - starstruck black / silver / neon |
| Valmistaja: | Ridley Bikes |
| Tuotenumero: | RID765734 |
| toiminta: | Pyöräily |
| sukupuoli: | Miehet |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | Allroad / Gravel |
| keskiöt: | DT Swiss |
| ketju: | SRAM Force XPLR |
| rataspakka: | SRAM Force XPLR |
| vaihtaja: | SRAM Force XPLR |
| takavaihteenvaihtaja: | SRAM Force XPLR |
| keskiölaakerit: | BB 86 |
| etuhammasratassuhde: | 42 |
| kampisarja: | SRAM Force XPLR | Spindle powermeter |
| jarrut: | SRAM Force XPLR |
| renkaat: | DT Swiss GRC 1600 |
| satulatolppamalli: | Forza Aero |
| satula: | Selle Italia SLR |
| ohjaustanko: | Forza Nimbus Pro |
| ohjainkannatin: | Forza Nimbus Pro |
| haarukka: | 4ZA AllRoad Carbon |
| ohjauslaakeri: | 1 1/2" - 1 1/8" |
| runko: | Grifn Carbon |
| vaihdejärjestelmä (valmistaja): | SRAM |
| välityssuhde: | 10-46 |
| vaihteen käyttö: | Ketju - sähköinen |
| jarrutyyppi: | Levyjarru |
| pyörän koko: | 28" (622mm) |
| pyörän erikoisvarusteet: | Powermeter |
| satulatolppa: | Satulatolppa jäykkä |
| Takakolmio: | Joustamaton |
| renkaat: | Vittoria Terreno Dry | 38-622 |
| järjestelmän enimmäispaino: | 111kg |
| jarrujen käyttö: | Hydraulinen |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Väri: | Musta |
| haarukan rakenne: | Jäykkä haarukka |
| valmistajan tuotekoodi: | SBIGRSRID |
| kaapelin reititys: | täysin integroitu |
| Tuotesarja: | Ridley - Grifn |
| vaihteiden lukumäärä: | 1 x 13 |
| Rungon Muoto: | Timantti |
| GTIN: | 5400928726818, 5400928726863, 5400928726856, 5400928726825 |
| Valmistajan sivu: | https://www.ridley-bikes.com |