Exogen 2 XL on vapaasti seisova kahden hengen hybriditeltta, joka vakuuttaa erityisesti erityisen pitkällä sisäteltallaan – 245 cm:n pituudella se tarjoaa mukavan nukkumapaikan myös pitkille ihmisille. Kaksi tilavaa eteistä tarjoaa lisävarastotilaa matkatavaroille, kengille tai varusteille. Teltan rakenne on suunniteltu maksimaalisen vakauden ja joustavuuden takaamiseksi: kaksi alumiinista valmistettua liitoskohtaa sauvissa takaavat hyvän tuulenkestävyyden, kun taas vapaasti seisova rakenne helpottaa pystyttämistä ja mahdollistaa leiriytyminen erilaisille alustoille – olipa kyseessä sitten kallio, hiekka tai nurmikko. Exogen 2 XL:n sisäteltta pystytetään ensin. Lisäkaari muodostaa eteisen, kun ulkoteltta on pingotettu sen päälle. Hengittävä sisäteltta on varustettu ovissa sekä pää- ja jalkopäässä hyönteisverkoilla, jotka tarjoavat luotettavan hyönteissuojan ja hyvän ilmankierron. Lisäksi ovissa on integroidut tuuletusaukot, jotka paitsi parantavat sisäilmaa, myös mahdollistavat käytännöllisen näkymän teltasta. Pakkauspussin koko on optimoitu retkipyöräilyyn. Poistamalla sauvat pakkauspussin pituus voidaan lyhentää vain 25 cm:iin – ihanteellinen ratkaisu matkailijoille, joilla on vain vähän matkatavaraa. Sauvat voidaan pakata erikseen.
Ulkoteltta: Ripstop-nylon 20D, silikonipinnoitettu molemmin puolin, 3 000 mm WS, 7 kg repäisylujuus
Pohja: Ripstop-nylon 30D, PU-pinnoitettu, 5 000 mm WS, teipatut saumat
Sisäteltta: Ripstop-nylon 20D, vettä hylkivä, hengittävä
Sauvat: alumiini DAC Featherlite NFL
Etsitkö telttaa, joka seuraa sinua pitkillä retkillä yli vuorten ja laaksojen sateessa, tuulessa ja kevyessä lumisateessa? Sinun on kiinnitettävä huomiota jokaiseen grammaan, koska vain jalat kantavat sinut ja matkatavarasi? Arvostatko erittäin hyvää valmistuslaatua, toiminnallisia yksityiskohtia ja korkeaa mukavuutta? Silloin valintasi pitäisi olla yksi Wechselin Zero-G Line -tuotteista. Lisäksi kaikissa malleissa on erityisen pitkä makuupinta ja monipuolisesti avattavat sisäänkäynnit.
| Tuotenimi: | Wechsel Exogen 2 XL Teltta - Artichoke Green |
| Valmistaja: | Wechsel |
| Tuotenumero: | WEC761881 |
| toiminta: | Retkeily |
| mitat (p/l/k): | 2450/2550/1050mm |
| pakkauskoko (p/l/k): | 450/190/190mm |
| vesipatsas: | 3000mm |
| teltta / teltta / riippumatto tarkoitukseen: | Vaellus, Pyöräretki |
| telttarakenne: | Kupoli |
| Henkilömäärä: | 2 |
| sisäänkäynnit: | 2 |
| apse: | 2 |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Kokoelma: | Koko vuosi |
| Väri: | Vihreä |
| Paino: | 1900g |
| valmistajan tuotekoodi: | 231088 |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| GTIN: | 4250635616848 |
| Valmistajan sivu: | https://www.wechsel-tents.de/ |