Alppi-retket lumessa ja jäässä tai talvivaellus äärimmäisissä olosuhteissa – Dura 10R tarjoaa maksimaalisen lämmönpidon ja kestävyyden sekä parhaan mahdollisen mukavuuden. Se on ihanteellinen kumppani seikkailuihin ankarissa ja vaikeissa olosuhteissa sekä kaikille, jotka palelevat helposti yöllä.
EXPEDin todistetusti toimiva DOWNMAT TECHNOLOGY™ erottuu 700 cuin RDS-untuvaisolilla. Näin lämpö varastoituu tehokkaasti, mutta makuualusta pysyy silti kevyenä. Tasaisen eristyksen varmistamiseksi jokaisessa ilmakammiossa on ns. untuvapussi. Se koostuu kolmesta osasta, jotka estävät untuvan liukumisen maton sisällä. Kaikissa trekking-matoissamme makuukomfortista huolehtii Cradle Comfort™: Pitkittäissuuntaisten ilmakammioiden ulkoreunat ovat hieman korotetut, mikä parantaa pitoa matolla.
Kierrätetty ja bluesign®-sertifioitu päällismateriaali tuntuu miellyttävän pehmeältä iholla, mutta on samalla kestävä. Kahden Flat Valve -venttiilin ansiosta matto on helppo täyttää ja tyhjentää yhtä nopeasti – kestävä, luotettava ja intuitiivinen käyttää. Mukana toimitettava
| Tuotenimi: | Exped Dura 10R Makuualusta - MW - Medium Wide - moraine |
| Valmistaja: | Exped |
| Tuotenumero: | EPD760652 |
| toiminta: | Retkeily, Vaellus, Alpine, Talviurheilu |
| sukupuoli: | Unisex |
| materiaali: | Komposiitti |
| mitat (p/l/k): | 1830/650/100mm |
| suositeltu rungon korkeus: | 183cm |
| pakkauskoko (p/l/k): | 270/170/170mm |
| vuodenaika: | Talvi, All-season |
| eristys: | Untuva |
| lämpövastus (R-arvo): | 10 |
| Henkilömäärä: | 1 |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Kokoelma: | Koko vuosi |
| Väri: | Musta |
| Paino: | 1190g |
| valmistajan tuotekoodi: | 7640423640846 |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| Kestävä kehitys: | bluesign®, RDS - Vastuullinen untuvastandardi |
| Tyynyversio: | Makuualusta |
| GTIN: | 7640423640846 |
| Valmistajan sivu: | exped.com |