Ultra 10R erottuu Ultra-sarjan parhaalla lämmönkestävyydellä, ja se on suunniteltu seikkailuihin kylmimmissäkin olosuhteissa. Matto tarjoaa maksimaalisen eristyksen ja kompaktin pakkauskoon talvivaelluksille, korkean vuoriston retkille ja alppi-retkille sekä kaikille, jotka palelevat helposti yöllä.
Innovatiivisessa SYNMAT PLUS TECHNOLOGY™ -tekniikassa kierrätetty synteettinen mikrokuitutäyte yhdistetään heijastavan kalvon lisäkerrokseen. Tämä maksimoi lämmönsuorituskyvyn lisäämättä painoa tai pakkauskokoa – täydellinen ratkaisu kylmiin öihin. Cradle Comfort™ takaa makuukomfortin kaikissa vaellusmattoissamme: pitkittäissuuntaisten ilmakammioiden ulkoreunat ovat hieman korotetut, mikä parantaa maton pitoa.
Kierrätetty ja bluesign®-sertifioitu ripstop-polyesteri on erittäin kevyt ja kolme kertaa vahvempi kuin perinteiset materiaalit. Kahden Flat Valve -venttiilin ansiosta matto on helppo täyttää ja tyhjentää yhtä nopeasti – kestävä, luotettava ja intuitiivinen käyttää. Mukana toimitettava Schnozzel Pumpbag -pumppupussi takaa nopean ja kosteudettoman täytön.
| Tuotenimi: | Exped Ultra 10R Makuualusta - LW - Long Wide - greygoose |
| Valmistaja: | Exped |
| Tuotenumero: | EPD760643 |
| toiminta: | Retkeily, Vaellus, Alpine, Talviurheilu |
| sukupuoli: | Unisex |
| materiaali: | Komposiitti |
| mitat (p/l/k): | 1970/650/90mm |
| suositeltu rungon korkeus: | 197cm |
| pakkauskoko (p/l/k): | 270/150/150mm |
| vuodenaika: | Talvi, All-season |
| eristys: | Synteettinen materiaali |
| lämpövastus (R-arvo): | 10.2 |
| Henkilömäärä: | 1 |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Kokoelma: | Koko vuosi |
| Väri: | Harmaa |
| Paino: | 1020g |
| valmistajan tuotekoodi: | 7640423641478 |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| Kestävä kehitys: | bluesign® |
| Tyynyversio: | Makuualusta |
| GTIN: | 7640423641478 |
| Valmistajan sivu: | exped.com |