SCOTT Foil RC yhdistää aerodynamiikan, kevytpainon ja mukavuuden. Valmistajan tähän mennessä nopeimpana mallina se on suunniteltu vastaamaan WorldTour-sprinttereiden vaatimuksiin, jotka ajavat kärjessä ja haluavat toteuttaa hyökkäyksiä menestyksekkäästi. Kehitettyä tehokkuutta ja nopeutta varten, Foil RC tarjoaa tekniset ominaisuudet, jotka vakuuttavat monenlaisissa kilpailutilanteissa.
Jokainen putki, jokainen liitos: aerodynamiikalla täydellistetty F01-teknologia. Testattu tuulitunnelissa, rakennettu maksimaalista nopeutta varten – kaikkien aikojen nopein SCOTT-maantiepyörä.
Patentoitu Syncros Duncan SL Aero CFT -satulatolppa on pyörän keskeinen varuste. Se parantaa ajomukavuutta epätasaisilla teillä ja mahdollistaa tehokkaan voimansiirron myös kevyellä soralla tai mukulakivillä. Kaksiosainen rakenne, jossa on kantava etuosa hiilikuitua, varmistaa, että satulatolppa taipuu hallitusti tärinän vaikutuksesta ja vaimentaa iskuja tehokkaasti iskunvaimennin-roolissa.
Kaikki Foil RC -mallit on varustettu matalammilla takahaarukoilla. Tämä rakenne lisää ajomukavuutta ja vähentää samalla ilmanvastusta. Takahaarukat on suunnattu 10 asteen kulmaan, jotta ilmavirta ohjautuu tarkasti pyöriville pinnoille. Aerodynaamiset testit ovat osoittaneet, että tämä yksityiskohta parantaa merkittävästi eteenpäin liikkumisen tehokkuutta. Lisäksi matalammat istuinputket peittävät levyjarrusatulat, mikä vähentää ilmanvastusta entisestään ja luo selkeän, harmonisen muotoilulinjan.
Foil RC:n ylimitoitettu emäputki mahdollistaa täysin integroidun kaapelireitityksen sekä mekaanisille että elektronisille vaihteistoille. Samalla se edistää merkittävästi aerodynamiikkaa. Se jakaa vastaantulevan ilmavirran ja vähentää ilmanvastusta ajon aikana.
Analysoituaan ja testattuaan yli 300 erilaista runkomallia SCOTTin insinöörit kehittivät optimoidun hiilikuitu-kerrostuksen. Tämän ansiosta hiilikuitu-komponenttien ja liitosten määrää voitiin vähentää 30 % edelliseen Foil-malliin verrattuna. Tarkat rakenteelliset yksityiskohdat, kuten takahaarukoissa ja satulakiinnikkeessä, mahdollistavat 9 %:n lisäpainon säästön ilman, että rakenteellinen jäykkyys kärsii.
| Tuotenimi: | SCOTT FOIL RC 20 - Hiilikuituinen maantiepyörä - 2026 - gelato blue / carbon black |
| Valmistaja: | SCOTT Bikes |
| Tuotenumero: | SCB757760 |
| toiminta: | Pyöräily |
| sukupuoli: | Miehet |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | Maantiepyörä |
| keskiöt: | Syncros |
| pinnat: | Sapim |
| vanteet: | Carbon | 60mm | 23-622 | 25-622 | Hookless |
| ketju: | Shimano CN-M6100 |
| rataspakka: | Shimano CS-R7100 |
| vaihtaja: | Shimano 105 Di2 ST-R7170 |
| takavaihteenvaihtaja: | Shimano 105 Di2 RD-R7150 |
| etuvaihtaja: | Shimano 105 Di2 FD-R7150 |
| keskiölaakerit: | Shimano BB-RS500-PB |
| etuhammasratassuhde: | 52-36 |
| kampisarja: | Shimano 105 FC-R7100 | Hollowtech II |
| jarrut: | Shimano BR-R7170 | 160/140mm |
| renkaat: | Syncros Capital 1.0 |
| satulatolppamalli: | Syncros Duncan SL Aero CFT |
| satula: | Syncros Belcarra V 2.0 NEO |
| ohjaustanko: | Syncros Creston 2.0 Aero |
| ohjainkannatin: | Syncros Foil 1.5 Aero |
| haarukka: | FOIL HMX Carbon |
| ohjauslaakeri: | Acros AIF-1138 |
| runko: | FOIL RC HMX Carbon | Road Race Geo |
| vaihdejärjestelmä (valmistaja): | Shimano |
| välityssuhde: | 11-34 |
| vaihteen käyttö: | Ketju - sähköinen |
| jarrutyyppi: | Levyjarru |
| pyörän koko: | 28" (622mm) |
| satulatolppa: | Satulatolppa jäykkä |
| Takakolmio: | Joustamaton |
| renkaat: | Schwalbe PRO ONE Aero | 28-622 |
| järjestelmän enimmäispaino: | 120kg |
| jarrujen käyttö: | Hydraulinen |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Kokoelma: | Koko vuosi |
| Väri: | Turkoosi |
| haarukan rakenne: | Jäykkä haarukka |
| Paino: | 8100g |
| valmistajan tuotekoodi: | 425342 |
| kaapelin reititys: | täysin integroitu |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| Tuotesarja: | SCOTT - Foil RC |
| vaihteiden lukumäärä: | 2 x 12 |
| Rungon Muoto: | Timantti |
| GTIN: | 7616185375586, 7616185375593, 7616185375609, 7616185375616 |