Vain 1000 g painava Max Aero Disc sisältää ultrakevyet hiilikuituiset pinnat, ohuet hiilikuituiset navan laipat ja kevyen koukuttoman vannen, jotka kaikki on piilotettu ohuiden, ultrakapeiden CADEX 1K -hiilikuituisten aerokansien alle. Tämä rakenne, jossa pinnat voidaan edelleen kiristää itsenäisesti, tarjoaa vertaansa vailla olevan aerodynamiikan tehokkuuden ja hallittavuuden. Jayco AlUla- ja Liv Jayco AlUla -joukkueiden ammattilaiset ovat testanneet sen kilpailukäytössä, ja se on lopullinen aerodynamiikkaan perustuva pyöräjärjestelmä, joka auttaa sinua säästämään sekunteja vaativimmissa aika-ajoissa ja triathloneissa ja pyrkimään uusiin ennätyksiin.
Korkealaatuinen hiilikuitu, jossa on 1000 filamentin nippuja, jotka on kudottu kahteen suuntaan, mikä takaa sileämmän pinnan ja pienemmän painon.
Ainutlaatuiset hiilikuituiset pinnat, joissa on erityinen aerodynamiikka, takaavat erinomaiset aerodynamiikka-arvot, korkean sivutuulivakauden ja erittäin kevyen painon.
Kestävät, erittäin kovat CADEX-keraamiset laakerit pyörivät 1,5 kertaa pehmeämmin kuin teräskuulalaakerit, mikä parantaa pyörän kokonaistehokkuutta.
Optimoitu ilmanvirtaus renkaasta vanneeseen parantaa aerodynamiikkaa ja vannen vakautta, koska hiilikuitu on jatkuva, toisin kuin koukkuvanteessa.
CADEX-tarkkuusvahvistus sijoittaa erittäin lujat hiilikuidut vain sinne, missä niitä tarvitaan, luoden vahvan, jäykän rakenteen minimaalisella painolla.
Tarkasti valmistettu CADEX R3-C40 Aero -napa vähentää huomattavasti laakerien kuormitusta, ja CADEX-keraamiset laakerit tuottavat 1,5 kertaa vähemmän kitkaa kuin teräslaakerit.
Dynamic Balanced Lacing varmistaa, että pinnat ovat dynaamisessa kuormituksessa oikeassa jännityksessä, toisin kuin oikeassa staattisessa pinnajännityksessä, mikä parantaa jäykkyyttä ja voiman siirtoa.
| Tuotenimi: | CADEX Max Aero Disc Tubeless Takakiekko - 28" | Hiilikuitu | Hookless | Centerlock - 12x142mm - Shimano HG / SRAM XDR |
| Valmistaja: | CADEX |
| Tuotenumero: | CDX756778 |
| toiminta: | Pyöräily |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | Maantiepyörä, Aika-ajo, Triathlon |
| keskiöt: | CADEX R3-C40 - Ratchet Driver - Centerlock |
| vanteet: | Ultralight 1K Carbon |
| vaihdejärjestelmä: | 11, 12, 13 |
| pyörän koko: | 28" (622mm) |
| akseli vakio: | 12x142 mm (TR) |
| Pyöräversio: | Takarengas, Takarengas > 900 g, Järjestelmäpyörä |
| Vapaarattaan runko: | XDR (SRAM 12/13s Road), HG L (Shimano 11/12s Tie) |
| jarrujärjestelmä: | Keskilukko/AFS |
| rengastyyppi: | Taiteltava rengas, Tubeless Ready, Tubeless UST |
| ETRTO: | 22-622 |
| vanteen leveys: | 28.4mm |
| sisäprofiilin leveys: | 22.4mm |
| pyörän erikoisominaisuudet: | Jarrulevy |
| vapaaratasjärjestelmä: | CADEX R3-C40 - Ratchet Driver |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Väri: | Musta |
| Paino: | 1000g |
| valmistajan tuotekoodi: | 350000419 |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| Punnittu versio: | Shimano HG |
| Vapaaratasjärjestelmä: | Räikkä |
| GTIN: | 4713250069111 |
| Valmistajan sivu: | https://www.cadex-cycling.com/global |