Tehokas voimansiirto, aerodynamiikka ja erittäin kevyt paino integroidulla rakenteella, joka on suunniteltu nopeuteen koko päiväksi.
Huippuluokan napan ja pinnojen teknologian ja uuden 40 mm:n vanneprofiilin ansiosta tämä on kevyin CADEXin koskaan kehittämä pyöräsarja. Super aero-hiilikuituista pinnoja on integroitu saumattomasti ohuisiin aerodynaamisiin navan laippoihin painon ja ilmanvastuksen vähentämiseksi, kun taas Dynamic Balanced Lacing -teknologia säätää pinnat leveämmälle tukikulmaan voiman alla olevan jännityksen vakauttamiseksi ja voimansiirron parantamiseksi. 40 mm:n korkeat hiilikuituvanteet auttavat pitämään pyörän kokonaispainon vain 1249 grammassa, ja vanteiden leveys on 22,4 mm, ja ne ovat koukuttomat. Vanteet tarjoavat paremman tuen renkaan sivupinnalle ja parantavat hallittavuutta.
Erittäin kevyet, erittäin lujat CADEX Aero -hiilikuituiset pinnat minimoivat sivuttaisen taipuman, mikä parantaa kiihdytyksen tehokkuutta ja nousukykyä. Erityisesti kehitetty aeromuoto tarjoaa luokkansa parhaat aerodynamiikka-ominaisuudet ja erinomaisen vakauden vaihtelevissa tuuliolosuhteissa.
Kestävät, erittäin kovat CADEX-keraamiset laakerit pyörivät 1,5 kertaa pehmeämmin kuin teräskuulalaakerit, mikä parantaa pyörän kokonaistehokkuutta.
Optimoitu ilmanvirtaus renkaasta vanneeseen parantaa aerodynamiikkaa ja vannen vakautta, koska hiilikuitu on jatkuva, toisin kuin koukkuvanteessa.
CADEX-tarkkuusvahvistus sijoittaa erittäin lujat hiilikuidut vain sinne, missä niitä tarvitaan, luoden vahvan, jäykän rakenteen minimaalisella painolla.
Dynamic Balanced Lacing varmistaa, että pinnat ovat dynaamisessa kuormituksessa oikeassa jännityksessä, toisin kuin oikeassa staattisessa pinnajännityksessä, mikä parantaa jäykkyyttä ja voiman siirtoa.
Edistyksellinen hiilikuitu-muovausteknologia mahdollistaa vanneiden hienon pintakäsittelyn suoraan muotissa, jolloin ylimääräistä hiilikuitu-käsittelyä tai tarroja ei tarvita.
Yksiosainen aerodynaaminen napa ja pinnojen rakenne, jossa CADEX Super Aero hiilikuitu-pinnat on liitetty saumattomasti suoraan aerodynaamiseen napaan ja muodostavat yksiosaisen rakenteen napan kanssa. Tämä integroitu rakenne piilottaa nipat vanneeseen ja takaa samalla jännityksen itsenäisen säädön.
Tarkasti valmistettu 48-hampainen räikkänapakoneisto ja CADEX-räikkävipu tarjoavat erittäin nopean lukituksen, vähentävät aerodynamiikassa tapahtuvia häviöitä ja eliminoivat käytännössä laakerikuormituksen, kun taas erittäin sileät, vähähankausiset CADEX-keraamiset laakerit vähentävät entisestään tehohäviöitä.
toimituksen sisältö:
| Tuotenimi: | CADEX MAX 40 Tubeless Disc Takakiekko - 28" | Hiilikuitu | Hookless | Centerlock - 12x142mm - Shimano HG / SRAM XDR |
| Valmistaja: | CADEX |
| Tuotenumero: | CDX756775 |
| toiminta: | Pyöräily |
| materiaali: | Hiilikuitu |
| käyttö pyöräurheilu: | Maantiepyörä |
| keskiöt: | CADEX R3-C48 Ratchet Driver Centerlock |
| pinnat: | Super Aero Carbon |
| vanteet: | CADEX Carbon |
| vaihdejärjestelmä: | 11, 12, 13 |
| pyörän koko: | 28" (622mm) |
| akseli vakio: | 12x142 mm (TR) |
| Pyöräversio: | Takarengas, Takarengas < 700 g, Järjestelmäpyörä |
| Vapaarattaan runko: | XDR (SRAM 12/13s Road), HG L (Shimano 11/12s Tie) |
| jarrujärjestelmä: | Keskilukko/AFS |
| rengastyyppi: | Taiteltava rengas, Tubeless Ready |
| ETRTO: | 22-622 |
| vanteen leveys: | 28mm |
| sisäprofiilin leveys: | 224mm |
| vanneprofiilin korkeus: | 40mm |
| vapaaratasjärjestelmä: | CADEX R3-C48 - Ratchet Driver |
| Vuosimalli: | 2026 |
| Väri: | Musta |
| Paino: | 680g |
| valmistajan tuotekoodi: | 350000371 |
| Painon lähde: | Valmistaja |
| Vapaaratasjärjestelmä: | Räikkä |
| GTIN: | 4713250056227 |
| Valmistajan sivu: | https://www.cadex-cycling.com/global |